| Ionutgrigore21900 a întrebat:

Bună seara, am și eu o problema cu un amplificator auto, după un scurt timp de la pornire întra în protecție, se încălzește destul de tare, ce poate sa aibă? Menționez ca nu are cablurile care au venit la set.
Acesta este setul ( DSX JBL Set für BMW 3er E46 Lautsprecher Subwoofer Verstärker Kabel Auto-Lautsprecher (900 W) )

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă amplificatorul este sănătos, cauzele pentru care intră în protecție ar putea fi astea:
-cabluri de alimentare necorespunzătoare
-intrare semnal prea puternică ori cu prea multe distorsiuni
-tensiune prea mare (alternator defect)
-cablu sau bobină difuzoare cu probleme, ori difuzoare de impedanță prea mică.
Dacă nu sunt astea, atunci se poate să ai niște piese "obosite" în amplificator, pe la alimentare sau final, care se supraincalzesc sau își modifică valorile în timpul funcționării.