| LaTulipeNoire a întrebat:

Amplificator auto in casa! Va salut! As dori sa achizitionez un amplificator auto pe care sa-l folosesc in casa...Nu doresc un amplificator de casa datorita puterii mici si a pretului ridicat! Amplificatorul auto am sa-l alimentez cu o sursa de calculator separata...As avea niste neclaritati.Pentru un amplificator auto de vreo 300 w, e mult o sursa de calculator de 500w? Adica folosind o astfel de sursa, amplificatorul se poate arde? Care este intensitatea maxima ce il poate primi un amplificator auto? Pe o sursa de calculator mai bunicica scrie pe ramura 12 v : 25/28A. E periculoas acest curent sau dimpotriva, e prea mic?

Alimentand amp in felul acesta, se va comporta ca si in masina?

As vrea sa ma lamuriti cu lux de amanunte va rog! Ofer funda + raspuns inteligent! Multumesc mult de tot

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

La volum mic e OK. Sursa poate genera tensiunea de 12 V şi la 1000 A pentru că ampliful consumă doar cât are nevoie.
Pentru staţia ta ai avea nevoie cam de 35 A, am spus cam deoarece variabila e randamentul amplifului care nu este niciodată de sută la sută. Deci în funcţie de randament va consuma mai mult sau mai puţin generând aceeaşi putere.
Mai este o şmecherie pe care mulţi nu o cunosc şi anume faptul că instalată pe maşină, cu motorul pornit, staţia va primi aproximativ 14 V, fapt concretizat prin surplus de putere la un curent consumat mai mic.
Dar în speranţa că nu ai nevoie de puterea maximă (de mila vecinilor) este bine şi aşa.