| Gentiana a întrebat:

Raspunsuri URGENTE, va rog! Pana luni trebuie sa fac neaparat niste martisoare din materiale reciclabile. Din ce as putea face, si cum sa le fac?(Raspunsurile le vreau mai detaliate, va rog)Funda!

Răspuns Câştigător
| Melody a răspuns:

Cauta pe google "martisoare ecologice", sunt o multime.

Uite un exemplu:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sau, cu explicatii, instructiuni si tot ce vrei:
http://lorette.ro/de-la-cosul-de-gunoi-din-nou-pe-masa/

2 răspunsuri:
| Ella_1266 a răspuns:

Buna.
Ai putea sa faci martisoare din pungi albe si rosi, le impletesti si faci o fundita happy
B'bye

| dutza_9025 a răspuns:

Pai sincer am avut si eu aceeasi tema, si anul trecut am facut niste martisoare din sarma si margele. Deci iti trebuie o sarma si cateva margele ( eu am folosit margele rosii si albe, acum la alegerea ta ) si un cleste pentru a taia sarma. Mai intai pui margelutele si dupa ce ai terminat de pus margelele pe sarma ii dai acesteia o forma eu am facut inimioara, fluturas si steluta sunt modele destul de simple. Sper sa iti placa. Si anul acesta am facut din aluat pe bune deci pui foarte putina apa intr'un castronel mic si mai multa faina aluatul se face in 5 minute. Dupa ce ai terminat intinzi aluatul si poti sa iei un capac de la o sticla si sa le " decupezi " daca nu ai forme de prajituri... daca ai e si mai bine... trebuie sa lasi formele la intarit o zi ( adica eu asa am lasat si au fost tari ) si a 2 zi le pictezi de exemplu formele facute cu capacel poti sa faci din ele un fel de emoticon sa il desenezi galben pe tot si sa ii faci 2 ochi si o gura.Si ies foarte dragute si sunt foarte usor de facut. Sper ca te'am ajutat. Funda?big grin