| DenisIonut01 a întrebat:

Buna seara, se poate sa imi detaliati si mie despre hoteluri?

Ideea e ca nu am mai fost si nu ma pricep, scrie acol ira ceckin pana in ora 12 parca si check out 20 cv gen si nu stiu ce vrea a spune. Spuneti mi va rog e o ora la care pot sa fac rezervarea sau sa plec? Sau de ex daca plec in oras am o ora la care trebuie sa vin la hotel? Inca ceva, am voie sa mi cumpar mancare sau bauturi din afara hotelului si sa aduc in hotel?

Mai trebuie sa stiu ceva? Puteti adauga, apreciez orice sfat sa zic asa. Funda pit da doar unuia sa nu va suparati

Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| IoanaIonuca a răspuns:

Check inn-ul se refera la faptul ca in ziua cazarii, trebuie sa fii dupa ora 12 acolo sa-ti iei cheia. Iar check-out, in ziua cand pleci de la hotel, cel tarziu e ora 20 cand iti predai cheia. Cu plecatul si venitul nu e nicio problema, faci ce vrei cand vrei. Legat de mancare si bautura fiecare hotel are regulile lui, dar ma gandesc ca nu se apuca sa-ti caute prin lucruri ce ai tu acolo laughing Nu stiu ce sa iti mai spun, chiar nu-mi vin in minte alte lucruri. Daca ai ceva sa ma intrebi, cu mare drag iti raspund. Oricum, nu te stresa pentru atat laughing

| Holiday a răspuns (pentru IoanaIonuca):

"trebuie sa fii pana la ora 12 acolo sa-ti iei cheia.'

Daca check inn-ul e la 12, poti veni DUPA ora 12, nu inainte.winking

| IoanaIonuca a răspuns (pentru Holiday):

Am modificat, mersi.

| DenisIonut01 explică (pentru IoanaIonuca):

Desigur ca mai aveam o intrebare, zilele trecute imi venise in minte, dar am uitat-o happy. voi reveni cand imi voi aminti, multumesc!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Check in e ora pentru cazat si check-out ora cand trebuie sa fii eliberat (tu) deja camera.
Poti sa te intorci la orice ora la hotel, nu ai program impus.
Poti aduce din afara, n-au ce sa-ti zica, dar ca sa fii 100% nu merge si tu ce cumperi la vedere. De controlat n-o sa se apuce.

| DenisIonut01 explică:

Multumesc tuturor! imi cer scuze pentru intarziere, cu vacanta asta mica am uitat de tot. voi vedea cand voi merge la hotel cum va fi, m-am mai linistit un pic, ideea e ca nu sunt un calator si nu imi place instabilitatea, deci am nevoie de transport pana in ora 12 de ex.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Check in ul e ora de la care te poti caza in prima zi a sederii
check out ul e ora pana la care poti sta cazat in ultima zi a sederii

in rest niciun hotel nu impune ora de venit si plecat in timpul sederii.

Legat de mancare, unele hoteluri au o politica conform careia nu poti aduce mancare din afara... dar cu toate astea nu te controleaza nimeni la ce ai in bagaj si ce faci in camera