| lusiii a întrebat:

Va rog eu mult de tot ajutati-ma, am cautat toata ziua pe "google" dar nu am gasit nimic sad. Am de facut un referat de minim 1 pagina [ A 4 ], Despre " efectul termic", " efectul chimic", si "efectul magnetic", dintre astea 3 trebuie. sa alegem doar un titlu si sa scriem : Definitia, explicatie, utilizare. Va rogggggggg hellp mee!

1 răspuns:
| dogerr a răspuns:

Curentul electric in electroliti:Închizînd circuitul, adică aplicînd între catod şi anod/plăci/ un cîmp electric, punem sarcine în faţa eleilorsickObservaţi, ce se petrece în electrolit/ soluţia apoasă de KMnO4/ şi explicaţi cauza deplasării ordonate a colorantului/Se observă că coloraţia violentă se deplasează spre placa metalică legată la borna pozitivă a sursei de curent /anod/Curentul electric in electroliti.In structura noastra de fiecare zi nu se poate concepe nici o actiune in afara energiei,care participa la asigurarea hranei,confortului, inbracamintei, si a transportului.De ea se laga ingrijorari si sperante, iar cautarile pentru a fi asigurata se intetesc si devin prioritare.Dar ce este energia? Energia este capacitatea unui sistem oarecare de a produce lucru mecanic. De-a lungul timpului, s-au facut diferite cercetari asupra minunatelor astre ale cerului. S-a studiat Pamantul, Luna, ajungandu-se la sistemul solar si la Soare. S-au descoperit lucruri interesante, considerate de unii chiar misterioase. Voi incerca sa prezint in aceasta lucrare unele lucruri... Curentul electric poate devia un ac magnetic. Acest lucru a fost demonstrat de un fizician danez, Cristian Oersted (1777-1851), în 1820. El a fost primul care a stabilit legatura care exista între electricitate si magnetism. În 1831, fizicianul englez Michael Faraday (1791- 1887) a facut...
Continuare Pe vremuri, electricitatea sub forma de fulgere si tunete starnea teama oamenilor, dar cu timpul omul a invatat sa o foloseasca spre folosul sau. Magnetismul, care pe vremuri era doar o ciudatenie fara inteles, joaca acum un rol cheie in producerea curentului electric in generatoare imense. Curentul electric - Orice porţiune închisă, prin care poate circula curentul electric. Într-un circuit simplu care conţine o baterie, un întrerupător şi un bec. Când întrerupătorul este închis, curentul circulă convenţional de la borna pozitivă a bateriei spre cea negativă, prin... Prin electrocutare se intelege trecerea unui curent electric prin corpul omenesc. Tensiunea la care este supus omul la atingerea unui obiect intrat accindental sub tensiune este numita tensiune de atingere. Etalonarea scalei unui spectroscop - La trecerea luminii prin gaze sau vapori aduse în starea de incandescenţă, acestea emit radiaţii care analizate cu un spectroscop sunt formate din diferite linii colorate, formând un spectru. Acelaşi lucru se întâmplă şi cu un corp solid... e bine?