| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, vi s-a intamplat vreodata ca atunci cand visati sa va dati seama ca visati?
Mie mi s-a intamplat si m-am gandit (in vis) "acum visez, stai ca nu e nimic important, nu se intampla nimic serios deci nu iau in serios nimic pentru ca visez" si interesant este faptul ca eu chiar asteptam sa ma trezesc, doar ca nu m-am trezit exact atunci cred ca dupa acel vis au mai urmat cateva serii de vise iar dimineata cand m-am trezit imi aminteam aproape tot din acel vis, doar din acel vis(ce faceam, ce ziceam, chiar si ce "gandeam" in vis, cele mentionate mai sus).
Deci cand dormeam, in camera eram singur, televizorul era stins ca as fi zis ca poate daca era galagie era din cauza aceea dar era liniste.
As vrea sa aud si parerile voastre si poate au trecut si unii dintre voi prin asta.
Astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| ZOON a răspuns:

Pai da se intampla asta depinde cat de relaxat esti mi se intampla si mie dar cand sunt obosit ma las controlat de vis si parca nu am vlaga dar daca sunt relaxat imi dau seama ca e vis nu stiu cati ani ai dar se invata in a 10 la psihologie despre reverie dedublare si alte chestii ciudate ce se intampla in vise trebuie sa ai capacitate mentala foarte ridicata pentru ati controla visele

16 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

@ZOON da aseara chiar am dormit extrem de relaxat daca iti zic ca si gandeam relaxat, sa stau calm ca e doar un vis si sa nu dau mare atentie la ce vad ca oricum o sa ma trezesc. Si asta se poate sa fie cauza, ca eram relaxat. Nu, eu nu am invatat psihologie in liceu deci nu am cunostinte despre vise.

@Lorien Asa se cheama vis lucid, inainte sa postez intrebarea chiar am cautat sa vad ce inseamna aceste vise in care esti constient ca visezi si se cheama vis lucid, am gasit chiar si unele modalitati de a controla visele adica sa visezi exact cu cine vrei sau cu ce vrei.

@babygirlissa si eu exact aseara am patit asta si exact cum zici tu ca puteai sa iei decizii, asa eram si eu si parca eram luat din viata reala si pus acolo, puteam lua decizii exact cum vroiam. Mi se pare interesant acest lucru.
Deci mie nu mi se pare ciudat ca nu imi amintesc decat acel vis sau ca nu imi amintesc visele, mi se pare ciudat ca puteam lua decizii si mai ales ca eram constient ca visez, ceea ce nu mi sa mai intamplat pana acum si nu credeam ca se poate.
Multumesc de raspunsuri, chiar si raspunsurile care nu au fost desemnate castigatoare au fost ajutatoare absolut toate si va multumesc, o seara placuta.

| carminaburana43 a răspuns:

Citeodata, dar nu intotdeauna.Sa zicem 2% din cite am visat.Adica in 98% din cazuri nu.

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Mie de multe ori deci cu msa zic eu.am asa mai multe despre ce sa visez am un tabell uite maine merg undeva si o sa visez despre aia sau daca am in acel tabel:luni la scoala dau test, maine merg undeva, sa in vat o poezie sau nu mai stiu eu ce eu ini gandul meu aleag ce vreau visesz ce vreau...deciii daa mi s-a intamplat de multe orii big grin
Nustiu daca aiai nteles dar na happy

| Nicoleta a răspuns:

laughing
daa.ma gandeam ca nu mai am mult de dormit si ca trebuie sa sune ceasul

| LifeFail a răspuns:

Da, e ceva normal banuiesc, si mie mi s-a intamplat de multe ori.
Poate ca atunci asteptam sa ma trezesc.
Sincer nu gasesc o explicatie.
Cred ca lucreaza subconstientul.

| cristi202 a răspuns:

Si eu am avut astfel de vise. E interesant si faptul ca eu visam uneori ca merg la culcare, ca adormeam, si ca adormit fiind in vis, incepeam sa visez. Era deci un vis in vis (sau sa-i zic vis de vis?)

| Ruxy_1106 a răspuns:

Am trecut prin asta. M-am visat stand in camera mea, gandindu-ma ca e doar un vis, ca [,] cum va veni dimineata ma voi trezi, incercam sa ma uit pe ceasul de la telefon dar nu se vedea ora [in vis].
A fost intr-adevar ciudat, si m-a durut capul in tot acest timp.

| KlaraWeiss a răspuns:

Mie da; si mi s-a intamplat chiar sa imi spun (daca aveam vreun cosmar) "stai ca visul asta nu imi place" si sa schimb visul dupa cum imi placea mie. Dar doar de doua-trei ori s-a intamplat asa, recunosc.

| babygirlmeli a răspuns:

Da, chiar aseara am patit asa straight face si faza si mai aiurea e ca in vis puteam lua deciziile exact asa cum vroia, adica, e foarte ciudat, eram foarte constienta de ce se intampla... straight face.

| Anonim21321 a răspuns:

Si eu am trecut...si e ceva normal...doar ca dupa ceva timp unele vise se sterg din minte si oricat te-ai chinui nu iti amintesti chiar tot cum stiai imediat dupa ce te trezeai.
E normal, oricui i se intampla asta.

| madda9588 a răspuns:

Dannyjj, n-am trecut prin asta dar chiar mi-as fi dorit.Insa mi s-a intamplat sa ma trezesc in timp ce visam, sa merg sa beau un pahar cu apa, iar cand ma intorceam imi reluam visul exact de unde am ramasbig grin

| VLadGr a răspuns:

rolling on the floor) De multe ori persoanele care isi dau seama ca se afla intr'un vis se trezesc automat. In cazul tau nu am mai auzit pe nimeni.
Am patit de multe ori sa'mi dau seama dar m-am trezit.

| Lorien_2084 a răspuns:

Da: fenomenul e cunoscut sub numele de "lucid dream" (vis lucid).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, mi s-a intamplat de multe ori sa-mi dau seama ca visez si, in unele cazuri, am hotarat sa ma trezesc.Nu e ceva neobisnuit, cel mai probabil eram in semiveghe si din aceasta cauza am realizat ca visam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, si mie mi s-a intamplat asta de cateva ori.Chiar cand aveam cosmaruri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cica sunt in dezvoltare niste ochelari care te ajuta sa ai un vis lucid, astfel poti fi oriunde fara sa misti un deget.Deci e cunoscut fenomenul si exploatat.

Întrebări recente