| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult visati (cand dormiti)? Va mai amintiti visele dupa?
Eu in ultima vreme visez atat de mult - poate cate 2-3 vise daca dorm chiar si o jumatate de ora - incat de multe ori ma simt mai obosita dupa ce ma trezesc decat atunci cand m-am culcat.
Dar cel putin sunt interesante happy

10 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Si eu visez multe lucruri din toate domeniile. De fapt visul este mijlocul prin care creierul se relaxeaza reluand faptele petrecute in acea zi sau chiar vise neimplinite de-ale noastre. Eu in ultima vreme nu prea mai visez, insa cand mi-s intampla le tin minte si dupa luni de zile. Doar ca pentru mine nu au nicio semnificatie. big grin.

| Gdeni a răspuns:

Da si eu ma simt la fel uneori

| wforweirdo a răspuns:

Visez mai mereu, şi de cele mai multe ori visez chestii ciudate. De obicei îmi amintesc ce am visat exact după ce mă trezesc, dar uneori uit că am visat şi încep să-mi aduc aminte fragmente din vis gen după câteva ore.

| SimionAlexandru a răspuns:

Eu, prefer sa visez cu ochii deschisi big grin
Sa inchid ochii, sa meditez, si sa ma imaginez pe mine insumi, traind experientele pe care le doresc, sa le simt/traiesc si in realitate. Cu cat viziunea devine mai clara, cu atat dorinta e mai mare, cu cat dorinta e mai mare, cu atat e mai mare si entuziasmul, cu cat e mai mare entuziasmul, cu cat mai multe sanse sunt sa devina realitate happy

| anonim_4396 explică (pentru SimionAlexandru):

De acord happy Si eu fac asta foarte des si e adevarat. Dar aici ma refeream la altcevawinking

| SimionAlexandru a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, iti raspund si la intrebare :-)
De obicei, cand sunt obosit, am vise destul de lungi. Dupa ce ma trezesc, daca nu ma uit pe geam din primele 2-3 minute, reusesc sa tin minte ce am visat big grin Depinde cat de intens a fost visul.

| anonim_4396 explică (pentru SimionAlexandru):

Ai noroc atunci happy
Eu aproape niciodata nu le tin minte. Ma rog, intr-un fel. In sinea mea simt ca mi-e asa de cunoscut visul, chiar detaliat, dar daca m-ar pune cineva sa-i spun despre ce a fost, nu as putea big grin

| SimionAlexandru a răspuns (pentru anonim_4396):

Hehe, inteleg big grin
Si eu patesc asa uneori. Totusi, e un sentiment foarte placut

| marinelpop a răspuns:

*** g04 8/2 pag. 9 Dormiţi suficient! ***
Visele pe care ni le amintim ne privează de un somn odihnitor.
Visele (caracteristice fazei REM) sunt semnul unei odihne sănătoase şi apar, în general, în timpul fiecărui somn nocturn normal. Cercetările arată că visele pe care ni le amintim sunt pur şi simplu cele din care ne-am trezit, indiferent că sunt în curs de desfăşurare în momentul trezirii ori că s-au terminat de câteva minute. În schimb, un coşmar poate provoca o stare de nelinişte după care ţi-ar putea fi greu să mai adormi.

| SANDRA25 a răspuns:

In general un vis dureaza in medie de max.un min, visam in fiiecare seara este modul creierului nostru de a se elibera, faptul ca te simti obosita este mai mult psihic