| robyroby a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani, 1.70 m, si 60 kg. As vrea sa fac ceva pentru a face ceva muschi. Adica sa imi intaresc musculatura [ Brate, abdomen ]. Imi puteti spune va rog un " program " de exercitii pe care l`as putea face acasa, si la ce interval de timp trebuie sa il fac, pentru a avea rezultate? Si inca o intrebare. Pentru a ma latii in umeri, ce tip de exercitii tebuie sa fac? Multumesc anticipat.

Numai bine, Robyy.

Răspuns Câştigător
| Alex_7297 a răspuns:

Mi-a zis antrenorul, pentru abdomen... Dacă totuşi ai ceva forţă, dar vrei s-o măreşti, fă aşa : 50 abdomene, pauză 1 minut, 40 abdomene, pauză 1 minut, 30 abdomene, pauză 1 minut, 20 abdomene, pauză 1 minut, 10 abdomene. Faci câte serii poţi şi câte te duce abdomenul, dar să nu faci 50, 40, 30 şi să te opreşti... Du-le la sfârşit!

12 răspunsuri:
| oky a răspuns:

Du-te la sala :p

| VladyCristian a răspuns:

Alex are dreptate. Ar trebui totusi sa mergi la sala. Exercitile care le faci acasa nu se compara cu cele de la sala. Poti inca un an sa faci exercitile care le-a zis Alex iar la varsta de 15-16 ani sa incepi cu sala. Daca vei merge la sala, te sfatuiesc sa nu iei proteine. Iti doresc multa bafta. Apropo - nu uita de flotari. ( incearca 4 serii de cate 15 flotari la un interval de 4-5 minute)

| Cretzule a răspuns:

Du-te la o sala de sport(ceva de contact) si acolo sunt antrenori care vor sti ce sa faca cu tine dar poti sa te duci la o sala de forta.succes

| Ionutzsa a răspuns:

Nu stiu ce exercitii ai putea face acasa ca sa faci muschi sincer straight face, cred ca iti trebuiesc ceva aparate. Te pot sfatui insa sa mergi la sala!happy e destul de ieftin, sau cel putin asa cred eu, desi sunt fata eu merg de 3 ori pe saptamana, bine, pentru intretinere, fitness, dar aparatele respective sunt si pentru baieti, la un nivel mai greu, evident happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vedem... daca as fi fost baiat, poate stiam mai bine, dar sunt fata si iti zic c stiu eutonguepentru a'ti intari musculatura trebuie sa tragi d fiare cum s'ar zice, ceea ce nu prea poti face acasa, decat daca ai aparate de gimnastica la domiciliutongue exista un sport care se pot face acasa, si anume MERSUL. ruta baie-dormitor, dormitor-bucatarie, baie-bucatarie-dormitorlaughing deci c vroiam sa zic, ca sa faci muschi, te duci frumos la sala, ca altfel nu prea mergelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca locuiesti in lugoj iti recomand sa mergi la fittnes pentru ca va merge sunt anamaria am 11 ani si ti-am raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la sala frat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti trebuie exercitii daca ai 60 de kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa exerciti acasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

fa exerciti acasa ...io fac de mic si pot sa zic ca a dat rezultate flotari abdominale fac seara cate o 100 si nu va fi greu de loc... flotari cat mai multe am 14 ani 60 kg
si 1, 70 la fel ca tine dar am umeri lati si muschi suficienti ridic greutati facute din beton, fier si altele de 40 kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor de sala cred ca a auzit si el, din cate am vazut eu intreba de exercitii acasa.Frate deci fi atent cum faci, asculta la mine:O iei usor cum poti tu dar neaparat de 3 ori pe saptamana:flotari, abdomene, genoflexiuni si vezi si tu de ce mai tragi prin casa (greutati). Incearca la inceput sa te duci pana la maxim de ex.:daca prima data ai putut 30 de flotari, a doua oara sa faci minim 30 de flotari dar din ce in ce mai mult, sa nu dai inapoi.Nu trage ca disperatu' dar nici nu face 10 flotari pe saptamana ca mai bine te uiti la un clip decat sa pierzi timpul aiurea.Si nu uita bea multa apa, ceva proteine daca vrei nu ar strica si baga mare.

| Snoopy001 a răspuns:

Mergi la sala, merg de o luna jumate la sala am slabit 5 kg, dupa care am luat in masa musculara 3 kg laughing serios o sa se vada diferentele... deocamdata la mine se vede pieptul, bratele si umerii. Muschii la spate si piciooare " se prind " mai greu