| papushicata14 a întrebat:

Am avut un porumbel care a plecat si l-am găsit abia azi într-un șanț.Am observat că nu poate zbura,i-ar când l-am dus la locul lui,atunci când l-am lăsat jos, s-a dezechilibrat și a căzut pe piept.Are ceva la aripioare sau ce? Vă rog să mă ajutați.Țin foarte mult la el și nu vreau să-l pierd..

Răspuns Câştigător
| TheDarkDragon a răspuns:

Pai ar fi trei mari probleme.1:e infometat si nu mai poate mere si zbura 2:este ranit, 3:s-a imbolnavit.Eu nu stiu ce sa iti zic, incearca sa il hranesti, dar dul de urgenta la veterinar caci daca nu vrei sa il pierzi, ar fi bine sa te grabesti sa il tratezi. Funda?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, nu cred că are nimic la aripioare. E bolnăvior. Foarte mulți porumbei mor din cauza unui virus, paramixoviroză. Boala se manifestă cam așa: e trist, stă ghemuit, inapetență, bea multă apă, strănută, tulburări digestive, se clatină pe picioare iar sfârșitul e letal. sad
Medicii veterinari încearcă și ei... dar nu-ți pot garanta nimic. Nu prea avem specialiști în tratarea porumbeilor. Cumpără-i o singură capsulă de vitamax și rupi din ea, puțin câte puțin, cât un bob de grâu, apoi i-o introduci pe cioc, forțat. S-ar putea să-l întărească. Încearcă să-i dai miez de pâine muiat, deschizi ciocul ușor și te ocupi de hrănirea lui. Câte puțin și des. Să nu-i lipsească apa.

| DoriKat a răspuns:

Cel mai bine e sa-l duci la veterinar. un doctor poate sa-ti spuna daca e ranit sau doar daca e infometat.

| Andutzu01 a răspuns:

Si eu am avut o porumbita si mia scapat..si am gasit-o in orgrada prabusita jos si l-am dus la veterinar si a spus ca sa inbolnavit..si e pe cale sa moara.

| Stanculescu a răspuns:

Salut! Cel mai bine ar fi sa il duci la un medic veterinar!
Multa Bafta!