| BoToS3L a întrebat:

Un porumbel poate zbura 1000km?

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Fără escală, NU! Dar sunt porumbeii de curse care fac şi mai mult! Dar mai opresc pentru a bea apă cel puţin!

| MadRaven a răspuns:

Daca nu se opreste, nu.
daca se opreste, poate face si 2000.
Asa cum e si omul.
Baftă

| vrelian a răspuns:

Da.pot zbura si mai mult chiar. 1000 de km e floare la ureche. poate zbura zi lumina pina se lasa noaptea apoi se va opri undeva, si a dopua zi isi va relua zborul pina va ajunge la destinatie.am avut porumbei care au zburat chiar mai mult de 1000 de km. vremuri apuse, frumoase etc.sint frumosi porumbeii si interesanti in acelasi timp.asa sa zboare neintrerupt 1000 de km nu are cum pentru ca nu are timp.noaptea ei nu mai zboara. avind in vedere ca ei pot zbura cu 80-100 de km la ora deci nu prea pot parcurge aceasta distanta doar pe timpul zilei.se mai ia in calcul si viteza vintului si directia din care bate. daca bate porumbeii din spate atunci ei pot atinge si viteze de peste 110 km/h sau chiar mai mult.iar daca vintul tine tot timpul asta poate parcuge distanta intr-o zi.dar nu se intimpla asa ceva in realitate.esti pasionat de porumbei?

| MadalinaElly a răspuns:

Da sa stii ca pote,tu ai vazut ca unui porumbei sa bag la zbor, prima data prin antrenament, si dupa aia se bag si in slovacia, Bulgaria, dar le trebuie vitamine oricum le ia 1-2 zile

| Bristena a răspuns:

Buna!
Daca nu se opreste, nu cred ca se poate. Insa daca nu parcurge toata distanta odata da, fara nici o problema!
Sper ca te-am ajutat!

| bianca20 a răspuns:

Cred ca nu, daca nu se opreste! Poate sa zboare foarte mult, deci, poate e posibil!