| mafychokko05 a întrebat:

am fost intr-o excursie de 2 zile iar baietii neau facut o mare farsa. neau pus guma in par. problema este ca neau pus guma in par si nu o mai putem dezlipii. dupa excursie o fata a fost nevoita sa se tunda scurt. acum sa trecem la mine. eu am avut putina guma pe breton si pe o suvita. am taiat putin din suvita si am taiat si din partea cealalta ca sa o fac egala. si acel firicel de preton.acum problema e ca miau mai ramas mici bobite infime de guma prin par. dar nu in varful capului ci cam pe la mijlocul firelor de par(am parul pana la umeri). ce pot face sa scap de acele bobite?

12 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

"farsă"?
Asta nu e o "farsă", e o idioţenie de prost gust. Personal le-aş fi tăiat capetele frustraţilor ălora pubertini.
Cât despre cum să scapi, nu ştiu sincer ce ai putea face singură, cea mai bună opţiune e să mergi la un coafor, ei te pot ajuta cu siguranţăhappy

| MMihai a răspuns:

Caută pe net despre gonflarea și dizolvarea cauciucurilor în diverși solvenți și despre interacția diverselor cauciucuri cu diverse grăsimi.

| MMihai a răspuns:

Nu aveau de unde să apară tehnic mici bobite infime de guma prin par.dar nu in varful capului ci cam pe la mijlocul firelor de par am parul pana la umeri, că munceau mult să obțină acele mici bobițe infime...
Cred că este numai impresia ta.

Dacă au făcut cum zici tu, poate trebuie unse firele de păr cu o grăsime și luate cu mâna de altă persoană bobiță cu bobiță.

Dacă nu merge nici așa, trebuie folosit un amestec de solvenți, în combinație cu niște grăsimi, că solvenții singuri strică firul de păr.
Dacă nici așa nu se rezolvă problema, trebuie să te tunzi scurt.

| Flaviius87 a răspuns:

Hmmm.in primul rand baietii cu care ai mers in excursie sunt niste tarani, astfel de glume nici nu sunt amuzante macar!
Incearca cu apa calda, ia cineva sa te ajute sa o dai jos usor usor!
Mult succes!

| BlueR a răspuns:

Ce nesimtiti, doamne! straight face
Cum sa faci asa ceva?!
Anyway. presupun ca ai incercat cu apa rece / calda, etc.
Asta am gasit pe google:

1. Umezește părul cu ulei de măsline și lăsă-l să stea așa pentru 10 minute. După aceea încearcă să scoți guma de mestecat din păr cu ajutorul unui pieptene. Dacă nu iese ușor atunci repetă procesul din nou.

2. Pune unt de alune pe guma de mestecat și lasă să stea așa între 5 și 10 minute. Mai apoi, aplică săpun de vase peste uleiul de alune și masează. Clătește acea zonă a părului și repetă acest proces până ce guma de mestecat este înlăturată din păr.

Successss! Si zi-le ca-s idioti la 'baietii' aia din partea mea.

| Ana_Lori_1978 a răspuns (pentru BlueR):

Bine zici draga mea

| AlexSM86 a răspuns:

Incearca ce ai aflat mai sus, dar cu un piaptan de os, d-ala f des.winking

| TheCreionel a răspuns:

Buna! si eu am fost in excursie si i-am pus la o fata bandaje de-alea cu lipici mult si si-a smuls cu ele si păr(are par scurt). ma rog mpai incearca sa te dai cu balsam ca poate atunci merge sau nu stiu tunde-te... piaptana-te cu un pieptene de-ala de paduchi des.

PAPA!

| Anonymous0 a răspuns:

Guma din par o poti da jos cu ulei, orice fel de ulei.

Funda?:dbatting eyelashes

| love_1456 a răspuns:

Spala'te pe cap cu apa usor fierbinte si o sa scapi de guma

| nighthope a răspuns:

Apa fierbinte happy si se duce, ai grija sa nu-ti dai pe scalp!

| Ana_Lori_1978 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie si am scapat asa:m-am PIEPTANAT PANA SA LUAT