| MetalHead04 a întrebat:

am nervi,bun am abonament la Orange si acum daca depasesc datele mobile am cost suplimentar,pana acum nu aveam nimic, tocmai acum s-au gasit.Mno,intrebarea e..de ce costa?

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Este posibil sa fi avut vreo promotie ceva pana acum, cu trafic de internet inclus, sau un volum mai mare de trafic permis, acum sa se fi terminat perioada de promotie si sa intri la plata. Se plateste traficul de date, pentru trafic prin reteaua de telefonie mobila e mai scump decat prin calculator si costa pentru ca este un serviciu pe care trebuie sa-l platesti, ca pe oricare altul, si pentruc a se folosesc niste resurse pentru a se asigura acest serviciu.

| bcalex96 a răspuns:

Salut laughingo problema asemanatoare am avut si eu, acum o luna si ceva am facut abonament la cosmote si mi-am cumpart si un telefon nou cand l-am facut am platit o luna in avans din abonament deci luna urmatoare nu trebuia sa platesc nimicla factura ce urma sa vina daca nu treceam limita minutelor si MB la net dar nestiind ca telefonul avea date la net activate acesta 3 zile la rand au stat activate continuu deci ca si cum as fi fost pe net 3 zile si apoi dupa aceste zile am observat si eu ca am datele activate le-am dezactivat dar deja din 200 mb pe care ii aveam disponibil eu consumasem in aceste 3 zile 20.000 mb deci drept surpriza o factura de 110 roni doar ca am avut datele la net activate... Si raspunsul la intrebarea ta ( asta pentru ca i-am intrebat si eu pe cei de la Cosmote de ce a costat atat) mi-au zis in felul urmator acesti MB sunt la fel ca minutele si SMS le depasesti fie din greseala fie intentionat se taxeaza. Ce sa zic cam nasol si la tine.

| zer0 a răspuns:

Deci... sa inteleg ca tu nu stii cum functioneaza treaba? Ai abonament de Xeuro in care ai incluse minute mesaje MB de trafic etc. Toate astea intra in abonamentul tau de Xeuro. Pe romaneste de X euro ai platit atat(minutele, mesajele MB) primesti de banii aia. Odata ce ai depasit limita aia incep sa te taxeze in plus pentru ca si tu consumi in plus fata de cat a fost stabilit, adica Xeuro. Daca nu ai inteles spune si revin sau poate te lamureste altcineva.
De ce de luna asta? probabil ai avut o extraoptiune gratis valabila pana luna trecuta.

| MetalHead04 explică (pentru zer0):

Nu stiu, am abonament din ianuarie, si de aia m-am mirat tocmai acum sa-mi bage cost suplimentar.

| zer0 a răspuns (pentru MetalHead04):

Cum ti am zis probabil ai avut 6 luni o extraoptiune gratis si acum nu o mai ai. Uite-te pe factura, trebuie sa scrie acolo pe ce te-a taxat.