| pinkpumpkin a întrebat:

Am o intrebarebig grin
In mitologia japoneza exista Kyuubi? Ce reprezinta?
Nu vreau informatii din Naruto ca alea le stiu si eulaughing
Fundita

Răspuns Câştigător
| ピンク a răspuns:

Da, există. În Japonia antică, după legendă fiecare Zeu a elementelor naturii a fost sigilat într-un obiect sacru. Aşa au apărut cei 9 Bijuu, 5 din ei erau Shukaku a Vântului, Kyuubi a Focului, Isonade a Apei, Raijuu a Fulgerului şi Kaku a Pământului.
În legenda Bestiilor cu cozi, aceşti 5 Zei au fost sigilaţi cu nişte obiecte chemate "Uneltele Puterii". Făcînd nişte căutări, am descoperit că "Uneletele Puterii" derivează de la cei "Opt Imortali" din mitologia chineză, care sunt nişte divinităţi ce transferă puterea lor la fiecare "Unealtă a puterii" care pot lua orice formă.

Continuând istoria Uneltelor sacre a Zeilor naturii:
Aceste unelte care conţineau aceşti 5 Bijuu au fost răspândite pe teritoriul Japoniei, şi Unealta Focului era cea mai puternică. Uneltele continuau să lase energie spirituală chiar şi dacă Bijuu-urile erau sigiluite înăuntru.
După ce Yamata no Orochi a obţinut spada legendară Kusanagi no Tsurugi a clanului Kusanagi, a bătut-o pe Nekomata (pisica cu 2 cozi) şi pe Houkou (câinele cu 5 cozi) şi a încercat să-i trezească pe ceilalţi 5 Bijuu cu scopul de a purta haos în lume.

Kyuubi, în mitologia japoneză reprezinta un demon ce are forma unei vulpi enorme de foc cu 9 cozi. In Japonia se mai spune Kyuubi no Youko sau Kitsune (adica vulpe)

| Amaterasu a răspuns (pentru ピンク):

De unde ai luat?laughingKitsune, da, inseamna vulpe dar nu cu 9 cozi.Ai inventat tu acum?laughing)

| ピンク a răspuns (pentru Amaterasu):

De fapt, nu. Adesea vei intalni in cartile despre mitologia japoneza cuvantul kitsune, nu referindu-se la simpla vulpe, ci la acel demon de foc cu infatisarea unei vulpi, avand 9 cozi. Se spune ca printul Hanzoku a fost terorizat te unul.

7 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Sunt destul de sigur ca nu prea exista in mitologie... ci ca este inventat recent. nu sunt 100%

| AlexanderTheG a răspuns:

Desigur ca exista: la fel si susanoo, e un zeu, la fel si amaterasu, e zeul focului, bestiile cu cozi reprezinta demoni mitici si tot asa, tot ce e in naruto exista si in viata reala doar ca cu accent mai grav sau mai moale.

| pinkpumpkin explică (pentru AlexanderTheG):

Am intrebat de Kyuubi....mam gandit ca exista ca am vazut in multe locur...de Susanoo si Amaterasu stiam
mersi oricumbig grin

| Amaterasu a răspuns:

Kyuubi nu reprezinta nimic in cultura japoneza.Dar vulpile da.Se spune ca erau creaturi mistice si rele care se transformau in femei seducatoare pentru a pacalii barbatii.big grin