| PufoseniaDF a întrebat:

Am si eu o problema. Poate imi dati niste sfaturi ceva...Deci, de curand m-am mutat de la casa la bloc.Inainte nu aveam nici un prieten pe langa mine si nu ma intelegeam cu lumea de acolo si evident nu ieseam niciodata "pe strada". Acum mi-am facut niste prieteni cu care ma inteleg foarte bine, insa problema este ca toti copii de pe-aici ies de pe la ora 9 in sus, iar mama nu ma lasa sa stau mai tarziu de ora 9 afara, pentru ca, datorita serviciului, se trezeste foarte dimineata si as deranjao.Acum o sa vina vara si eu vreau sa ies si mai tarziu. Este foarte frumos pentru ca ies multi copii si se creaza o atmosfera frumoasa.Ce pot sa fac sa o conving pe mama sa ma lase? Va rog frumos dati-mi niste sfaturi.(P.S. Eu locuiesc doar cu mama pentru ca parintii mei sunt divortati).Mie putin rusine sa le zic prietenilor mei ca nu ma lasa mama sa ies afara, mai ales ca sunt si fetite de clasa I care stau pana la ora 11-12 in vacanta si nu pot eu, o fata care trece in clasa a VII-a.Va rog dati-mi niste sfaturi puppy dog eyes.Dau fuundaa.

4 răspunsuri:
| purplestar9494 a răspuns:

Incearca sa ajungi cu ea la un compromis gen ii promiti ca nu stiu ziua cat stai in casa te ocupi de anumite lucruri prin casa curat etc in schimbul unui timp mai lung de stat afara

| BalanXd_MarianXd_1997 a răspuns:

Un sfat spune-i mamei tale ca o sa dormi la o prietena de a ta. Sau ceva mai nou promite-i ca vei veni la 10

| AndreeaSakura a răspuns:

In primul rand, mama ta nu are incredere in prietenii tai.Cel mai bine ar fi daca cineva i-ar castiga increderea.Dar mai intai prietenii tai trebuie sa stie de problema ta, deci nu trebuie sa-ti fie rusine.Asa sunt unii parinti, iar ei trebuie sa inteleaga asta.Totusi cred ca cel mai bine ar fi daca un parinte i-ar spune mamei tale de ce isi lasa fata dupa ora noua in oras, de cand o lasa si faptul ca nu are de ce sa se teama. Daca mama ta prinde incredere in prietenii tai si parinti acestora, nu va mai fi ingrijorata.
Mai exista un factor pentru care mama ta nu te lasa.Tu te-ai mutat de curand la oras, nu-l cunosti la fel de bine ca cei care s-au nascut si au crescut acolo.De cele mai multe ori, mamele care isi cresc singure copiii sunt mai protective.Ea vrea sa te protejeze.
Si probabil ca gandeste ca si mine:nu puteti iesi in oras la alta ora decat dupa noua? La ori ce ora din zi te poti afla intr-o atmosfera frumoasa, daca esti alaturi de persoane placute.
Trebuie sa ai rabdare pentru ca va fi foarte greu s-o convingi.

| blondinaa99 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, spune-i ca unde stateai inainte "nu aveai prieteni" si nu ieseai pe afara, spune-i ca vrei sa stai cu prietenii mai ales acum ca iei vacanta trebuie sa iesi cu prietenii...nu stiu ce sa ti mai spun happy
Sper ca te am ajutat. happy :*