| lauralauris a întrebat:

Am 15 si mama vrea sa ma duc la tara la bunici o saptamana. si eu as vrea sa ma duc ca acolo mai am prieteni si de obicei seara iesim afara si ei stau pana mai tarziu, 12-1 iar mama nu ma lasa sad mereu spune ca pana in ora 9 si ceva -10. si suna bunicii iar daca nu sosesc pana atunci vine bunicul dupa mine si ma face de ras... bunica e mai buna, ea ma lasa dar totusi spune ca daca mama nu ma lasa si nu ma aude la telefon la ora 10, nu poate face nimic. i am explicat mamei ca doresc si eu sa stau mai mult cu toate fetele ca nu se intampla nimic rau. dar ea tot nu si nu! nu mi spune pe fata dar o cunosc foarte bine ca se refera ca la acea ora tarzie sunt "golani si baieti" pe strada si etc dar ea nu stie cum e la ora la tara. ca nu prea iese din curte cand e la tara! sad... mai zice ca ni se "nazare ochii dupa baieti " si nu e deloc adevarat. acolo sunt cativa baieti dar sunt de treaba si nu e cum spune ea straight face niciodata nu i am dat motive sa creada ca imi place de cineva sau ca am vreo relatie cu cineva pentru ca nu am avut, ca sa ii trezesc suspiciuni sau altceva. la scoala invat foarte bine si nu ii aduc nemultumiri. fapt pentru care i am spus ca macar atat merit si eu pentru asta. chiar nu stiu ce sa fac, cum sa o conving sa ma lase! va rog dati mi cateva sfaturi! multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Nutemaiholbadarling a răspuns:

Uite poti sa-i spui ca acum ai crescut nu mai esti un copil. Spune-i sa si ea la varsta ei a stat pana tarziu pe afara si chesti deasatea!

| JusTme_2312 a răspuns:

Pai stii ea foarte bine face, ai doar 15 anisori si isi face griji pentru tine, vezi in ziua de azi nimic nu e sigur cate se intampla in Romania... e mai bine asa conformeaza`te. e bine pentru tine. parerea mea

| Abcdefg123 a răspuns:

Stiu cum e, numai ca eu la tara am mai multa libertate. Convinge-o sa stea o data cu tine afara sa observe ca sunteti numai fete si ca nu are de ce sa isi faca griji sau sa intrebe vecinii, prietenii, sa vada ca nu se intampla nimic. Macar incearca sa mai negociati ora nici chiar 12-1, macar 11-12.

| Joana96 a răspuns:

Da` nu trebuie sa te izolezi de baieti, sa nu iti faci prieten, discuta cu ea, mai ales ca esti fata si incearca sa ii explici ca acum ai terminat cu scoala si ca vrei sa stai si tu mai mult afara. De exemplu mama asa facea rolling eyes si i-am spus ca am trecut la liceu, am luat note mari la examene deci am multumit`o si acum ma lasa pana la 12, inainte la 10 jumate maxim 11 ma suna rolling eyes si asta e cea mai buna solutie sa vorbesti cu ea si sa ii explici. Mai bati si niste apropouri si asta e :d. Succes. Te pup:*

| Simpluuu a răspuns:

Stiu cum e, numai ca eu la tara am mai multa libertate. Convinge-o sa stea o data cu tine afara sa observe ca sunteti numai fete si ca nu are de ce sa isi faca griji sau sa intrebe vecinii, prietenii, sa vada ca nu se intampla nimic.

| blaaaaa a răspuns:

Incearca sa vb mai mult cu mama ta, sa ii povestesti ce faceti, chiar si despre cei care stau pana mai tarziu afara. povestestei despre parintii lorr...bafta!

| adryana_5273 a răspuns:

Ii spui asa: mama daca e sa fac ceva tot fac, de ce te temi de aia nu scapi, ii explici ca ai crescut si ca nu te poti izola de amicii tai chiar daca sunt si baieti, esti destul de mare incat sa stii ce vrei si ce nu vrei...bafta