| Mariuca4562 a întrebat:

Cum pot diferentia rasa de hamsteri pitici de iarna de hamsterul pitic rusesc Campbell?

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Ii poti cauta pe internet sa vezi cum arata fiecare, insa eu ii diferentiez in functie de culoarea blanitei.

Cei Campbell sunt intotdeauna mai inchisi la culoare, un gri asa mai uratel, iar cei rusesti sunt mai deschisi.

Uite si aici deosebirea lor http://iubimrozatoarele.ro/? p=37

Pa, pa.

| Kriss96 a răspuns:

Piticii de iarna sunt predominant albi. Iti dai seama cel mai bine iarna cand incep sa-si schimbe culoarea la blanita. Unii din ei cel putin. Am avut unul care nu si-a schimbat nimic.
Campbell sunt foarte inchisi la culoare. Un gri inchis cu dunga neagra pe spate. Iar dunga aceea e mai proeminenta ca la aia de iarna.
Cauta si niste poze cu ei.

| Mariuca4562 explică (pentru Kriss96):

Aici te contrazic.Campbell nu are nici o dunga.aia sunt rusesti

| Kriss96 a răspuns (pentru Mariuca4562):

Campbell au dunga.
Primele diferente care pot fi observate intre hamsterul pitic rusesc Campbell si hamsterul alb de iarna se refera la aspectul exterior. Astfel, hamsterul pitic Campbell are trupul brazdat de o singura dunga dorsala inchisa la culoare.
Am gasit asta bucatica aia de articol pe net chiar acum. Cauta si veziwinking
In plus eu am avut si stiu din experienta. Dar poftim, acum ai o dovada oficiala. Pana si Google stie ca un Campbell are dunga.
Apropo Campbell=pitic rusesc
Unul si acelasi.
Ca si ala alb de iarna se mai numeste Siberian. Si asta tot pe net gasesti.