| Omega844 a întrebat:

Salut,am un hamster pitic femela de un an si as vrea sa ii introduc un mascul tanar din aceiasi rasa, problema este ca aceasta nu a mai vazut alti hamsteri de cand am luat-o din petshop.Cum ar trebui sa ii introduc?

5 răspunsuri:
| Roberrt21 a răspuns:

Buna, ce fel de hamster ai?

| Omega844 explică (pentru Roberrt21):

Hamster pitic siberian

| Roberrt21 a răspuns (pentru Omega844):

La acest hamster reproducerea se poate face in perechi sau grupuri
cu un mascul si mai multe femele. Perechile sau grupurile trebuie formate cu
animale tinere care nu au ajuns la maturitatea sexuala pentru a preveni
agresiunea. In caz contrat, masculii adulti se vor lupta pentru teritoriu. Gestatia este de
18-21 de zile, iar o femela face in medie 4-6 pui. Imediat dupa nastere, femela se poate
imperechea din nou. La aceasta specie atat masculul, cat si celelalte femele din
colonie care au mai avut pui pot ingriji si curata puii nou nascuti. Puii se nasc fara par, orbi si nu aud, insa au incisivii formati

| Omega844 explică (pentru Roberrt21):

Bun,asta este reproducerea,eu am intrebat cum ar trebui sa ii introduc femelei de un an un mascul mai tanar,matur din punct de vedere sexual, cat timp ea nu a mai avut in companie alti hamsteri de cand am luat-o din petshop? Pur si simplu ii pun intr-un teritoriu neutru si ar trebui sa se cunoasca? Daca femela riposteaza, atacandul ce fac, mai incerc odata peste un timp? Cat timp? Eu nu am intrebat despre reproducere, ci despre cum sa ii introduc unu altuia.,

| Roberrt21 a răspuns (pentru Omega844):

Il iei frumos, il așezi în cușcă, si ii lasi, daca riposteaza inseamna ca il refuza