| mennenspeed a întrebat:

Azi am fost la pescuit la Valea Draganului si in apa am gasit un sarpe avea in jur la 1 metru. http://prntscr.com/3vc037, Cand il atingeam cu bota a inceput sa scoata limba si sa o muste. Stiti careva ce sarpe este? Denumirea, este veninos?

1 răspuns:
| Knu a răspuns:

E greu de spus ce specie este daca nu i se vede capul. Singura specie veninoasa de sarpe de la noi din tara este vipera. Cum ne dam seama daca este o vipera? Viperele au forma capului care le reprezinta, si anume aceea de "V" si pupilele ochilor verticale (alungite), spre deosebire de restul speciilor de serpi (neveninoase) de la noi din tara. Asadar, pupile alungite/verticale -> veninos, pupile rotunde -> neveninos (aceasta regula se aplica doar pentru serpii de pe teritoriul tarii noastre).