| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai veninos sarpe din lume?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Taipanul de vest. Mai este cunoscut si sub denumirea de Sarpele vajnic.

| YLLL a răspuns:

Top 10 cei mai veninoşi şerpi din lume:
-Sarpele vajnic (Oxyuranus microlepidotus)
-Sarpele Brun (Pseudonaja textilis)
-Kraitul malaez
-Taipanul (Oxyuranus scutellatus)
-Sarpele tigru (Notechis scutulatus)
-Sarpele de mare cu cioc (Enhydrina schistosa)
-Vipera cu solzi aspri (Echis carinatus)
-Sarpele Coral (Micrurus fulvius)
-Sarpele Boomslang (Dispholidus typus)
-Vipera Mortii (Acanthopis antarcticus)
Sursa:http://www.descopera.ro/......i-din-lume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele de pantaloni

| mihaitaLGP a răspuns:

Cel mai veninos sarpe din lume este Taipanul traieste in vestul Australiei si mai este cunosc de localnici ca sarpele vasnic Sarpele vajnic (Oxyuranus microlepidotus). Cand musca injecteaza cam 100 mg venin. Aceasta cantitate este indeajuns sa omoare 100 de oameni adulti, 250. 000 de soareci. Este de 400 de ori mai veninos ca sarpele cu clopotei si de 50 de ori mai veninos ca cobra regala. Cu toate astea este un sarpe bland si prefera sa fuga cand este atacat. Ataca doar in situatii limita cand nu mai exista alte variante de scapare. Sarpele care face cele mai multe victime anual este Black Mamba. Traieste in africa si este cel mai veninos sarpe din africa. Kraitul malaez si sarpele brun (Pseudonaja textilis) sunt la fel de periculosi ca black mamba. Acesti 3 serpi omoara mii de oameni anual.

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Vedeti o lista de 11 cei mai veninosi si periculosi serpi din lume, http://inbors.com/cei-mai-veninosi-si-periculosi-serpi-din-lume/