| Anamaria111112233 a întrebat:

Care stie ce legatura este intre pasare(turturica) si iubire? am nevoie urgent. Dau funda, Multumesc!

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Turturica este o pasare calatoare, adica simbolizeaza ceva efemer, trecator.
Totusi se zice ca turturelele sunt simboluri ai fidelitatii in dragoste si simbol al prieteniei

| untu a răspuns:

Turturica este o pasare sfântă pentru că are legătură biblică! El a adus o rămurică de maslin verde înapoi pe Arca lui Noe în timpul potopului cel mare!

| Peaches a răspuns:

Ma gandesc ca doua turturele stau una alintand-o pe cealalta, scotand sunete fericite, impreuna parca au o forma de inima si probabil ca imaginea lor le-a sugerat oamenilor, de-a lungul vremii, o reprezentare a indragostitilor. Probabil de aceea se spune "Stati si va giugiuliti ca doua turturele". (rautaciosii au adaugat "pe-o balega", dar asta nu are nimic de-a face cu iubirea laughing )