| Lynna a întrebat:

Ce inseamna PR? Aud des asta si nu stiu ce inseamna. Funda cine ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| Bellatris a răspuns:

Relatii Publice.

Relatiile publice reprezinta functia manageriala distincta care ajuta la stabilirea si mentinerea unor limite reciproce de comunicare, la acceptarea reciproca si la cooperarea dintre o organizatie si publicul ei; ele implica managementul problemelor, ajutandu-i pe manageri sa fie informati asupra opiniei publice si sa raspunda cererilor opiniei publice; ele definesc si accentueaza obligatiile managerilor de a anticipa tendintele mediului; ele folosesc ca principale instrumente de lucru cercetarea si comunicarea bazate pe principii etice.

5 răspunsuri:
| Pufuleteeeee a răspuns:

Pai Lynna PR poate avea mai multe sensuri, dupa cum urmeaza!
PR-Relatii Publice
PR-prieten
Pot fii tot felul de prescurtari dar cred ca de cea de care auzi tine de PR ca Relatii Publice!
realtie publica =Relaţiile publice reprezintă funcţia managerială distinctă care ajută la stabilirea şi menţinerea unor limite reciproce de comunicare, la acceptarea reciprocă şi la cooperarea dintre o organizaţie şi publicul ei!

| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Lynna:*! PR-prost.

| VIRU a răspuns:

Buna Lynna.
Eu stiu ca PR e prescurtarea de la prieten, de ex: am un "pr" care ma ajuta la greu. tongue
Sper ca te-am lamurit happy

| TheDarkOne a răspuns:

PR = Public relations
sau la romana:
PR = Propozitie predicativa
big grin
Funda? puppy dog eyes

| gecse a răspuns:

PR-public relation-relatii publice; se spune despre cineva ca este PR-ul unei firme, trupe etc, ca fiin persoana desemnata sa medieze relatia cu publicul...