| DolsePapusik a întrebat:

Ce zodie sunt in zodiacul chinezesc dragon sau iepure? Sunt nascuta la 1 iunie 2000.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi mai multe aici, www.elystar.ro
Pa, pa.

| Lore9999 a răspuns:

Esti zodia Dragon (de Metal) :*

Fundita?

| mixxjim a răspuns:

Esti dragon de metal, anul nou chinezesc a inceput in 2000 pe 6 februarie, deci tu daca esti nascuta in iunie esti dragon (iepurele a fost pina pe 5 februarie) http://www.eastrolog.ro/zodiac-chinezesc/calendar-chinezesc.php

| my23ro a răspuns:

Persoanei nascute la data 1. 6. 2000, ii corespund urmatoarele zodii:

Dupa Zodiacul European:
- zodia Gemeni (decada 2)
- ascendent in Balanta

Dupa Zodiacul Chinezesc:
- zodia Dragon (de Metal)
- ascendent in Maimuta

Dupa Zodiacul Indian: zodia Phoenix
Dupa Zodiacul Druidic: zodia Carpen
Dupa Zodiacul Floral: zodia Floarea soarelui

| Vdany22 a răspuns:

Bune, esti dragon tongue
:
Dragonul

Ca animal nobil ce îl reprezenta pe împãratul Chinei, Dragonul s-a nãscut lider si maestru de ceremonii. Din aceastã cauzã, toti pãrintii chinezi sperã sã aibã un copil Dragon. Oamenii Dragon dau startul si continuã sã miste lucrurile. Majoritatea oamenilor îi urmeazã pe Dragoni. Dragonii s-au nãscut monarhi.
Sunt ageri si faptul cã sunt dotati cu putere este indiscutabil. Dragonii sunt idealisti, perfectionisti, s-au nãscut cu gândul cã sunt perfecti si sunt inflexibili. Sunt de asemenea agresivi si hotãrâti, si a urmãri ceea ce vor este a doua lor naturã. Obsedati de foamea pentru putere, Dragonii nu au sanse sã îmbãtrâneascã. Perspectiva de a pierde puterea este insuportabilã pentru el; sã simtã cum pierde pentru totdeauna, iremediabil, puterea datã de tinerete este un lucru de neconceput pentru Dragon.
Usor iritabil si încãpãtânat, Dragonul este cu adevãrat o gurã mare iar cuvintele sale redau gândurile sale. Cu toate acestea, opiniile sale sunt ascultate si sfatul sãu este întotdeauna bun. Oamenii îl ascultã si influenta sa este considerabilã. Dragonul este foarte mândru. Este entuziasmat pânã la impetuozitate si îsi pierde usor calmul. Dragonii sunt curajosi, dinamici si încântãtori. Când un Dragon participã la o reuniune, camera începe sã fiarbã. Emanã o sigurantã de sine atât de impresionantã, iar ego-ul sau este atât de expus si vorbeste atât de tare încât este inutil sã mai spui ceva.
Dragonii sunt tiranici. Urãsc ordinele cu exceptia celor pe care le dau ei. Spre deosebire de Tigru, care impune prin seriozitate si spiritul de familie, de Bivol, a cãrui autoritate este acceptatã datoritã modului sãu aspru de a-i trata pe ceilalti sau de Sobolan care crede în capacitatea de a-i domina pe ceilalti, Dragonul este teribil de snob. Desi banii nu constituie întotdeauna un obiect de interes pentru el, ei sunt impresionati la modul cel mai ordinar de bogãtie, prestigiu, lux si splendoare.
Sunt dotati, inteligenti, tenaci, serviabili si generosi. Pot face orice. Nu conteazã dacã Dragonul alege o carierã artisticã, în domeniul medical sau politic, va strãluci oricum, va avea succes oriunde ar merge. Deseori sunt iubiti si niciodatã nu dezamãgesc în dragoste. De fapt, el este în mod frecvent cauza unei drame a disperãrii. Femeile nãscute sub acest semn sunt înconjurate de admiratori si deseori sunt cerute în cãsãtorie.