| NumePublicAnonim a întrebat:

daca am telefonul in garantie si vreau sa-l schimb cu un alt telefon mi-l schimba? de exemplu:eu am un telefon Vodafone 543 touchscreen, dar m-am plictisit de el si vreau sa-l schimb cu Vodafone 858 smartphone. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Telefonul se poate schimba doar daca se defecteaza, nu poate fi reparat si defectiunea sa nu fie din vina utilizatorului. Asa fiind nu ti-l schimba daca esti plictisita. Numai bine!

| KlaraWeiss a răspuns:

In niciun caz nu ti-l schimba numai pentru ca te-ai plictisit de el. La cumpararea unul telefon beneficiezi de garantie, pe o perioada de 24 de luni de la data cumpararii produsului (parca atat era, uita-te in certificatul de garantie). In momentul in care telefonul se strica si NU este din vina ta, il vor repara, iar, daca NU poate fi reparat, il vor inlocui cu un telefon similar, nou. Deci, chiar daca se strica, nu e din vina ta, nu mai poate fi reparat, iti vor da tot un Vodafone 543 touchscreen nou (inlocuirea se face cu un telefon similar = acelasi tip; doar daca tipul de telefon pe care il ai nu se mai fabrica / nu mai exista / nu mai au de unde sa faca rost de altul cu care sa ti-l inlocuiasca, e scos de pe piata, e posibil sa iti dea alt model, dar nu cred ca depinde de tine alegerea). Citeste certificatul de garantie, acolo scrie cum si cand se face repararea/inlocuirea telefonului.