| alexx102428 a întrebat:

De ce noroc se da numai cu mâna dreapta?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cum majoritatea oamenilor sunt dreptaci strângerea mâinii drepte a devenit un simbol al intențiilor bune deoarece nu puteai astfel mânui arme cu aceeași lejeritate cu stânga. De asemenea poziția înclinată a brațului ar fi făcut ca eventualele pumnale pregătite pentru un atac mișelesc să alunece și să cadă pe jos. Unii, după modelul luptătorilor Ashanti, salută cu mâna stânga. Astfel dovedesc faptul că sunt cei mai bravi dintre cei bravi și totodată oameni de caracter. Salutul cu mâna stângă denotă vulnerabilitate, lucru care face ca relația dintre cele două persoane să fie prețuită mai mult.

| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că ghinion se dă cu stânga.

| gabicoo a răspuns:

Obiceiul vine din antichitatea romană.
Barbatii țineau sabia cu mâna dreapta atunci când luptau.
A da noroc cu mâna dreapta însemna ca ai intenții pașnice, ca nu vei scoate sabia.
happy

| Nemessys a răspuns:

Fiecare cu ce mana poate. Din moment ce esti dreptaci, de ce ai da-o cu stanga?

| Nemessys a răspuns:

Apropo. noroc se da cu mana dreapta, ghinionul cu stangawinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru ca marea majoritate a oamenilor sunt dreptaci!

| alexboss2020 a răspuns:

Pentru ca sunt dreptaci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca dreptacii dau cu dreapta.Si stangacii cu stanga. Logic