| motanita14 a întrebat:

Buna TPU de ceva vreme am niste ganduri foarte urate nici nu pot sa le zic sad am si plans de cateva ori eu am 12 ani si inainte nu le aveam eram fericita si tot ce trebuie mereu imi vin in minte de cand ma scol pana seara pur si simplu ma gandesc la altceva dar nu reusesc tot ma cred ciudata poate nu stiu sper cand incep scoala sa fiu mai ocupata si sa le uit spercrying(((((( ceva idei? happy

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Si... daca esti ciudata e rau?
Si nu se zice ciudat, se zice diferitwinking
Dupa mine e mai bine sa fi diferit de restul lumii, pentru ca am cam inceput sa ma plictisesc de papusile astea pe care le vad pe strada mereu, papusi care se comporta in anume fel in societate.
Incep sa-i respect pe cei ciudati, sau diferiti, pentru ca ei au viata, nu sunt niste roboti.
Stai linistita, o sa te tina vreo 2-3 ani gandurile astea, asa e la adolescenta, am trecut si eu prin asta, intram in depresii, dar a trecut, si nu cred ca o sa mi se mai intample asta vreodatawinking
Nu fi trista ca esti ciudata, fi fericita.
Oricum, esti ciudata pentru ceilalti. Pentru tine trebuie sa fi tu cea din totdeauna.
Daca cineva iti zice "Te-ai schimbat, esti o ciudata", de fapt zice "M-am schimbat si nu-mi place ca tu ai ramas la fel, d'aia o sa-ti zic ca esti ciudata".
Fi tu insuti, e mai bine decat sa incerci sa fi ceea ce nu vrei, sau nu ti se potrivestewinking

| motanita14 explică (pentru MenInShadow):

Eu ma cred ciudata nu altii ca nu-i povestesc la copii de la scoala ca chiar mar crede nebuna

| MenInShadow a răspuns (pentru motanita14):

Si... daca tu te crezi ciudata e ceva rau?
Daca ai ganduri cum ai zis mai sus e rau? Nu sunt ganduri pe care LE FACI sunt doar ganduri de curiozitate, ai 12 ani si e normal, incepi sa te intereseze multe lucruri, si trebuie sa-ti satisfaci curiozitatea.
Te intereseaza ceva, informeaza-te, nu e neaaparata nevoie sa practici.
Si eu la 12-13 ani aveam idei ciudate, ma gandeam cum fac caii sex, de ce nu putem sa repiram sub apa chestii tampite, dar nu am stat sa ma uit la 2 cai cum fac sex sau n-am bagat capu sub apa sa vad dc nu pot sa respirwinking
E o varsta a intrebarilor nu-ti face griji, toti am trecut prin astawinking

| motanita14 explică (pentru MenInShadow):

Multumesc mult raspunsul tau e de mare ajutor!

| MenInShadow a răspuns (pentru motanita14):

Cu placerehappy

| anaaaaaaaaa a răspuns (pentru MenInShadow):

Buna...prin asta trec si eu, numai ca nu am 12 ani, am 22..si nu mi explic de ce doar pana acum nu aveam nimic din toate astea, eram fericita si fara nici o grija, nu stiu care sa fie cauza, am obs ca, cu cat ma chinui sa le controlez si sa nu ma mai gandesc la ele cu atat mai mult revin..am asa..senzatia ca o sa tina toata viata. dar acum ca am citit ce ai zis u ma simt mai bine, mai astept poate trec de la sine..numai ca am senzatia ca ma incurca in tot ce fac

| MenInShadow a răspuns (pentru anaaaaaaaaa):

Ma bucur foarte mult ca raspunsul meu te-a ajutat.
Nu stiu de ce fetele, si chiar si baietii se simt prost atunci cand isi da seama ca sunt putin "ciudati" sau diferiti de ceilalti.
Eu consider asta o calitate foarte mare, o calitate pe care nu toti o au.
In zilele noastre, multi incearca sa fie ca toti ceilalti, vor popularitate facand lucruri pe care prea multi le fac, acelea fiind ori rele ori bune, nu prea conteaza, imortant este ca incearca sa copieze si la un moment dat ajung chiar sa copieze atat de bine ce fac unele persoane incat acele lucruri devin parte din personalitatea lor.
Eu sunt un baiat mai ciudat de felul meu, cel putin pentru prietenii mei, pentru colegii mei si pentru multi de varsta mea.
La 16 ani ai mei, incerc din rasputeri sa invat informatica pe cont propriu, incerc sa invat sa desenez chiar daca nu am talent, vreau sa stiu macar notiunile de baza in desenat, astfel incat sa pot face ceva cu viata mea.
Sunt constient ca daca ma bazez 100% pe liceu, si o sa devin ceea ce liceul ma ajuta sa devin, nu o sa devin fericit, o sa ma duc la munca plictisit, fara chef, si nu o sa-mi fac treaba la fel de bine cum as face-o daca as avea un serviciu care sa-mi placa.
La 16 ani, cand majoritatea baietilor ies afara, umbla dupa fete, merg in cluburi si joaca football, eu stau in casa toata ziua, pe calculator, invat cat pot de mult pe internet pentru ca nu am suficienti bani ca sa-mi cumpar carti de specialitate, in loc sa beau, sa stau dupa fete sa lovesc mingea cu piciorul si alte lucruri pe care le fac majoritatea din colegii si prietenii mei.
Eu sunt unul dintre acei copii ciudati, si eu unul sunt mandru de asta.
Niciodata nu mi-am dorit sa fiu diferit, am vrut doar sa fiu ceea ce vreau eu sa fiu, si sa nu ma schimb.
Voi fetele ar trebui sa fiti mandre ca sunteti diferite, pentru ca mai nou, fetele sunt ca niste jucarii bine vandute, se fabrica una, se vinde, si imediat se fabrica alte 1000 pentru ca prima s-a vandut la un pret bun.
Eu unul prefer o fata ciudata, care atunci cand ii zic "Hai sa mergem la un restaurant sa mancam" sa-mi zica "E criza, nu cheltuim bani, stam acasa si mancam ce am pregatit eu" sau "Mergem la bibilioteca, nu-mi place la restaurant".
Chiar daca nu's mare fan al cititului as prefera sa fac ce zice ea, ceva diferit decat ceea ce vor altele.
Nu fi trista ca esti diferita, fi fericita ca nu esti ca celelalte fete de care baietii se plictisesc repede acum.
Fi ce vrei tu sa fi, nu ce vrea societatea.

13 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

Despre ce ganduri e vorba? Oricum..gaseste-ti o preocupara, uita de ele! Nu cred ca toti te considera o ciudata, cel putin eu nu! Incearca sa ii dai la o parte pe acei oameni care iti spun ca esti o ciudata, sau incearca sa afli daca asta e ceea ce cred cu adevarat. Sa sti ca sa fi diferit nu e ceva rau si intr-o zi sigur vei gasi pe cineva care sa te inteleaga si care sa te aprecieze ca fiind o persoana speciala!

| motanita14 explică (pentru paulpaul25):

Am ganduri gen de sex de homosexualitate lezbiance de-aste nu ca imi plac ma dezgusta dar imi vin mereu in minte si ma face sa ma simt ciudata nu intru prea mult in detalii cu ce fel de persoane am acceste ganduri

| BluishAngel a răspuns:

Hey.happyCrede-ma ca si eu eram la fel la varsta ta. Aveam tot felul de ganduri aiurea si ma simteam ca o ciudata.Acum,cu toate ca a trecut ceva timp si sunt mai mare, tot mai am uneori momente din astea, cateodata si perioade mai aiurea.Stai linistita, cel mai probabil e din cauza pubertatii si fii sigura ca, atunci cand o sa inceapa scoala si o sa iti revezi colegii o sa fii bine, mai ales ca o sa ai alte preocupari.
Ai sa vezi ca o sa fie in regula.Ti-o spun din proprie experienta.Aceste ganduri si stari sunt perfect normale la varsta ta.happy:*

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimus12368j8 a răspuns:

Acum cum esti ti-ai revenit de aceste ganduri negative?

| Ionela_Alice_1998 a răspuns:

Gandurile tu singura ti le controlezi asa ca incearca sa nu te mai gandesti asa mult...gaseste.ti o ocupatie care sa.ti placa si sa te faca sa uiti

| Alexis33 a răspuns:

Nu te ingrijora, nu este grav. Poate te maturizezi si nu iti mai face placere sa faci tot ceea ce faceai cand erai mai micuta.Ia-ti prietenii si distrezate deoarece doar ei pot sa te scoata din strarea asta in care esti.Razi,chiar si daca o faci fortat.Bea ceai de sunatoare pentru ca este antidepresiv. Daca esti o persoana mai singuratica du-te undeva in natura,in loc linistit unde sa cante pasarelele,departe de agitatie si gandeste-te la tine,regaseste-te, descopera lucrurile care te fac cu adevarat fericita. Bucura-te din chestiile marunte, cum ar fi rasaritul, apusul, cantecul greierilor, si mai ales de faptul ca inca nu ai teme.Atunci sa fii trista, cand vi acasa dupa 5 ore de stat in banca, si ai milioane de teme si de invatat.Asa ca, traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima!