| ciinevaoricinex3 a întrebat:

Hei, TPU. sper sa aveti timp sa cititi tot ce scriu aici. le multumesc celor care vor citi.
Deci. nu conteaza varsta mea. de la o vreme, pur si simplu ma simt singura. mai precis, de vreo jumatate de an. pentru ca. mi-am pierdut aproape toti prietenii, in jurul meu se afla numai barfitori si barfitoare, iar eu am ramas doar cu cateva prietene, dar care si alea mai barfesc. ma simt mereu singura si nu stiu ce sa fac in legatura cu asta, pentru ca, inainte, eu eram o persoana sociabila, cu multi prieteni. dar totul a inceput vara trecuta, cand au inceput sa-mi zica niste persoane ca sunt doar o fata proasta, cu principii de c*cat, ca sunt o c*rva, ca nu stiu nimic si ca mai bine imi dau foc, pentru ca nu fac niciun bine omenirii. de atunci si pana acum, acele persoane spun asta incontinuu la adresa mea, fara sa le fi deranjat vreodata si fara sa le fi zis ceva vreodata. mereu am fost la locul meu, nu m-am dat mare si cu tupeu, pentru ca stiam ca nu vreau sa stau cu grupul cel naspa din scoala mea.. eu sunt mereu mai retrasa si nu stau cu lumea.

Nu stiu ce s-a intamplat cu mine, eu eram alta persoana. si m-am transformat asa, deodata. nici parintii nu sunt de acord cu mine. am un frate mai mic, pe care VA JUR SI VA POT ZICE CU EXACTITATE ca il iubeste mult mai mult decat pe mine. daca a-ti fi cu mine in acest moment, v-as putea dovedi. mereu am trait in umbra lui. nu-i vorba ca eu vreau mai multa atentie, ca eu ma descurc si fara atentia lor, dar vreau macar sa. sa ma bage putin in seama. Inainte era altfel, eram cu totul si cu totul alta persoana, ascultam mereu muzica fericita, ma imbracam in culori vii, eram. eram altfel. dar acum nu stiu ce s-a intamplat. ascult numai rock, ma imbrac numai in negru, si pe deasupra, am inceput sa fumez si sa ma tai pe maini. am momente in care simt ca nu mai suport, si as vrea sa tip cat de tare pot, dar nu pot face asta.

In atatia ani, eu am plans doar de 2 ori in public. Nu vreau ca lumea sa stie cat de slaba sunt eu, pentru ca ar fi si mai rau decat este acum. Imi venea in minte sa plec de acasa, dar nu vreau sa ajung sa ma bat cu animalele strazii pentru o bucata de paine si sa dorm pe casa scarilor. Invat destul de bine, am doar 9 si 10 la scoala, pentru ca imi place scoala si m-as duce chiar si in weekend acolo, daca nu ar fi persoanele care ma tot barfesc si spun lucruri neadevarate despre mine.

As vrea cateodata mai multa atentie de la ai mei, pentru ca uneori, adica, in cea mai mare parte a timpului, ma simt singura si nu stiu cu cine sa vorbesc despre asta. am fost si la psiholog anul trecut, dar nu prea m-a ajutat, mi-a spus niste lucruri super idioate care mai mult m-au enervat, decat sa ma ajute. Nu am avut niciodata pretentii si nu am facut figuri, ca vreau nu stiu ce bluza, nu stiu ce blugi. M-am multumit cu tot ce aveam. Parintii se ingrijesc de mine, imi cumpara tot ce imi trebuie, fara sa le cer eu, dar tot ce vreau sa le cer este putina afectiune.

Ce as putea sa fac ca sa nu ma mai simt asa singura? ce sa fac ca sa ma inveselesc?

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Crize adolescentine, am trecut prin ele si eu sad E urat, insa e purul adevar, cand vei creste mai mare, vei observa ca asa e peste tot.Capul sus, privirea inainte.In ziua de azi numai ai incredere nici in fratele tau.Decat in parinti, eu personal ma bizui doar pe ei, cu toate ca uneori imi vine sa ii dau cap in cap, ca se baga unde nu le fierbe oala, asta e viata.Capul sus, fi fericita ca esti sanatoasa tun(asta daca esti, sper sa fi ) In rest, astea in o buna zi vor deveni povestioare, vei uita tot.Toate necazurile,toate moravurile, toate crizele si orele planse pentru 'nimicuri'.Vei vedea ca atunci cand vei creste te vei angaja, vei ocupa o functie, vei avea si tu respectul tauhappy vei avea un cuvant de spus, ti se va cere parerea daca iti convine sau nu.Asa a fost si la mine, oameni rai.Acum la varsta mea sunt cel mai tanar din firma.Nu ma pot intelege cu toti, dar cu cei mai multi ma inteleg de minune.Toti au 40 45 numai eu 21.Toti se mira de faptul ca rezist printre ei.Eu nu, de mic nu ma intelegeam cu cei de varsta mea, eu nu ma pot intelege cu cei care au 20 25, rar happy

| TheAlexCrt a răspuns:

Asa sunt si eu (chiar daca sunt baiat ).Si eu ma simteam la fel.
Povestea ta se aseamana cu a Amandei Todd.NU-I asculta si nu-i lua in seama ca scoala se termina si ei vor fi doar niste clisee, doar vezi-ti de treaba ca nu ai neaparata nevoie de prieteni, crede-ma ca am patit si eu la fel.Doar vorbeste cu ai tai, trebuie sa comunici cu ei nu sa te ascunzi de ei.Eu le spun tot si se rezolva. Bucura-te de ei cat ii mai ai,ei sunt prietenii tai adevarati,ei te vor iubi oricum si oricand! Fi optimista si nu mai gandi asa de mult cum am facut si eu,asta ne separa de altii, poate ei te fac proasta, dar crede-ma ca din ce ai scris tu reiese ca esti o fire sensibila si nici pe departe proasta ca ei. Vorba aia da-i incolo de fraieri, ei nu merita sa fie prietenii tai, ei fac greseala asta.
Sper sa gasesti fericirea!