| ღჩօოჩօղყƙღ a întrebat:

De la ce se creapa buzele?

Răspuns Câştigător
| Serqet a răspuns:

Acum ca am intrat intr-un sezon nou era si normal sa se intample asta. Buzele se crapa in general de la frig. mai ales iarna.Iti recomand sa bei cat mai multe lichide, cat mai multe ceaiuri pentru a-ti mentine buzele ''necrapate'' si tot-odata iti mai ridica si imunitateawinking

13 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

De la frig

| Doηηa a răspuns:

De la frig, mai ales în perioada aceasta!
Folosește un balsam de buze.puppy dog eyes

| caractere a răspuns:

Se "creapa" de la frig, de la vant(sau ambele).
Se mai "creapa" si de la temperatura corporala ridicata(raceala), de fapt e vorba de o deshidratare accentuata. Ar mai fi si clima desertica(ce presupune tot deshidratare accentuata).

| PaulCCraciun a răspuns:

O cauza este dezhidratarea, care la randul ei are mai multe cauze, in situatia unora, chiar din pricina emotiilor sau pur si simplu nu te hidratezi destul( insemnand si neconsumarea suficienta de lichide dar si nefolosirea unor creme, care uneori, unele din ele chiar ajuta ).

| ancutza_4814 a răspuns:

De la frig.mai ales ca acum s.a cam racit afara.ai grija sa nu se faca prea urate.foloseste un strugurel ca sa le mai regenereze.:*Funda?

| davidtm a răspuns:

De la frig!
Funda?

| davidtm a răspuns:

De la frig.
funda?

| zuzapitika a răspuns:

Buzele se crapa de la frig, deshidratare, raceala...in general de la frig in perioadele reci sau de la raceala.dar se pot crapa si in zilele de vara daca se ard poti stranuta atunci cand sunt ft uscate si atunci iti pot crapahappy

| Lavinutzz a răspuns:

Mie mi se crapa de la vant, acum am o arsura mica pe buza de sus de la ceara, se mai vede foarte putin, dar in general buzele se crapa de frig si vant pentru ca atunci nu mai sunt hidratate.

| MissBeer a răspuns:

De la frig, de la deshidratare.

| rbdflloryna a răspuns:

Unul dintre motivele pentru care se crapa buzeleeste frigul. Ca si sfat foloseste un balsam de buze bun sau crema de galbenele. Mult succes. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| Hayuki a răspuns:

De la frig, deshitratare sau febra. De recomandat sa te dai cu putina crema sau cu lipbalm hitratant happy O zi buna!

| Kataklysm a răspuns:

Nu Stiu Deastea! laughing
Intreab-o pe Bianca Dragusanu peste vreo 10 ani.