| CarmichaeL a întrebat:

Eu am urmatorul calculator :
- 4 GB RAM DDR3
- Placa Video Nvidia GeForce GT210
- Procesor Intel Dual Core 3.2 GHz SandyBridge
- Placa de sunet Creative 5.1 surround ( nu cred ca conteaza big grin )
- Placa de baza socket 1155.
Credeti ca as putea lua un laptop bun la schimb cu acest pc? Daca nu, cat pot face daca il vand, si unde? Thx!~

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CarmichaeL, sfatul meu sincer este simplu: pune-te în locul cumpărătorului, în condițiile date, ai da ce sumă pe ce dorești tu să vinzi?
Nu te mai lua cu bișnițarii de pe net care le place mâncarea goală că nu vei scăpa nici de praful de pe unitate.
Un laptop de generație nouă (zic de i5 sau i7) cu o placă video modestă de genul gt210 este suficient să rulezi ce vrei tu în limita bugetului alocat.
DAR, gândește-te bine! chiar ai nevoie de portabilitatea unui laptop? dacă ai de gând să îți iei laptop că așa zic toți atunci ai o problemă financiară și sigur nu vei ieși nicăieri, gândește-te la ce ai tu nevoie și alege bine! (alegerile proaste te vor costa $ iar ce cumperi/vinzi sigur ieși în câștig, mai ales de dai de vreun bișnițar ca 'alții' laughing

12 răspunsuri:
| schajuman1344 a răspuns:

Pai iei cam 1000-1200 ron. Laptop-ul pentru ce il vrei (office, gaming, etc)?

| CarmichaeL explică (pentru schajuman1344):

CAT DE CAT gaming + random surfing ( filme seriale etc ) La "CAT DE CAT " ma refer la jocuri decente, gen 2010 - 2011.

| schajuman1344 a răspuns (pentru CarmichaeL):

Eu ti-as recomanda asta http://www.pcgarage.ro/......-610m-1gb. Mai pui si 300-400 ron si il iei. O sa iti mearga si jocurile din 2012, chiar unele din 2013. O sa iti fac si o favoare. Iti dau un mic voucher 1% reducere.;) Asta: ETXFZ8SK

| schajuman1344 a răspuns (pentru schajuman1344):

Am gresit. Acest link>>> http://www.pcgarage.ro/......-610m-1gb/

| CarmichaeL explică (pentru schajuman1344):

De acesta ce zici?

| schajuman1344 a răspuns (pentru CarmichaeL):

Care?

| schajuman1344 a răspuns (pentru CarmichaeL):

Acesta e mai bun decat ce ti-am recomandat eu. O sa iti merg jocurile brici!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar un sistem quad core găsești la 1200ron deci sunt curios de unde au venit colegii cu astfel de răspunsuri - pe un sistem dual core cu o configurație modestă (al tău) la sh în stare perfectă nu iei nici 700ron.
Personal îți recomand să îl dai la schimb și diferență din partea ta sau să îl vinzi pe bucăți. (încearcă pe site-uri comerciale mari okazii.ro, tocmai.ro dar și pe site-urile de anunțuri locale, prin prieteni și cunoștințe, etc)

| schajuman1344 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si de noroc. Eu am vandut un amd sempron 1, 6 ghz, 1, 5 ram si placa video geforce fx 5200 256mb cu 500 ron. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru schajuman1344):

E diferență între noroc și nesimțire să tragi țeapă celor ce nu au cunoștințe - am vândut cu 400ron unitate 550w, AMD x2 2.4Ghz, 8600gt 256ddr3/128bit, 80gb hdd, 2 gb ram ddr2

| schajuman1344 a răspuns (pentru anonim_4396):

Soarta. laughing