| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti explica va rog cum se joaca urmatoarele jocuri: melcul; omu'negru; floare-floare deschide-te.

Răspuns Câştigător
| Florrentina14 a răspuns:

Floare floare deschide-te:

Toti copii stau cu un picior intr-un anumit punc. Un copil este ales sa ramana cu piciorul acolo dupa ce toti striga "Floare-floare deschide-te!".Cel care a ramas ..sare sa-l calce pe oricare copil. Dupa ce a sarit, chiar daca l-a calcat pe respectivul sau nu(daca l-a calcat, cel calcat trebuie sa iasa afara), spune un nume al unui copil care se joaca si acela sare la randul lui sa calce pe cineva(pe oricine vrea el), in acest timp nimeni nu trebuie sa se miste! Si tot asa pana ramane unul.

Omu'negru:

Un copil este numit omul negru(el trebuie sa stea lanca un stalp sau langa un perete), alt copil este numit mama si restul sunt copii.Copii vin speriati din camera lor ca au vazut un monstru in dulap. Mama trebuie sa mearga cu ei si sa vada despre ce este vorba. Cand se uita in dulap se sperie de omul negru. Si ii pune urmatoarele intrebari:

CINE ESTI? Iar el raspunde OMU' NEGRU.
PE CE DORMI? iar el raspunde: PE CUTITE!
CE MANANCI? iar el raspunde: CARNE DE OM!
CE BEI? iar el raspunde SANGE DE OM!
LA CE ORA VII? iar el impreuna cu mama trebuie sa stabileasca o ora, ora la care el trebuie sa vina dupa ei.

Dupa aceea mama si totii copii ei se invart de maini in cerc si canta " Ora 1 a veni, omu'negru n-a sosit, ora 2 a venit omu'negru n-a sosit..pana ajung la ora stabilita pe care doar mama trebuie sa o stie, copii trebuie sa fie atenti cand se pregateste mama sa fuga. Cine este prins este urmatorul om negru.

Imi pare rau dar am uitat cum se juca Melcul. Fuda?
P.S. e foarte greu sa scrii jocurile astea astfel incat cineva sa le inteleaga.big grin