| CristinaElena1234 a întrebat:

Buna TPU! Cum se joaca urmatoarele jocuri: Sultanul, Ce-ai mancat aseara, Fantanica, Melcul, Patratel, Mamaliga, Culorile, Om pe Pamant? Am nevoie de un raspuns rapid! Funda... Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alice789 a răspuns:

Eu stiu Fantanica (Fantanita). este nevoie de mai multe persoane.una este legata la ochi. exista un povestsitor:acesta dirijeaza jocul.El intreaba persoana legata la ochi: Ai cazut in fantanita...cati metri? si arata degetele de la maini celorlati jucatori,(-Atatia? ) pana cand persoana legata la ochi zice "da" (ea nu stie cate degete arata, zice la nimereala) in continuare, este intrebata cine o va scoate din fantana, artand spre participati, pana cand persoana in cauza zice da. apoi "salvatorul" intra in scena.in varianta pentru copii mici salvatorul trage persoana legata la ochi de pe scaun de cate ori a zis (3 metri inseamna de 3 ori) pana o ridicain varanta pentru adulti poate sa o sarute sau sa pupe pe obraz, ramane la latitudinea jucatorilor.

1 răspuns:
| Anonim0100 a răspuns:

Stiu doar jocul cu patratel: e cu o minge in care faceti un patrat dupa care il impartit in patru. Fiecare copil sta in cate un patrael din acelea patru. Si este un fel te tenis.