| spikey1 a întrebat:

Am si eu o rugaminte la voi care stie sa joace poker sau jocuri de carti din astea care se joaca prin cazinouri imi puteti explica si mie cm se joaca pentru. cea mai buna explicatie

Răspuns Câştigător
| cosmin21 a răspuns:

Carte cea mai mare - Daca la masa nu sunt alte maini, jucatorul cu cartile cele mai mari ca rang castiga.

O pereche - O pereche a oricarei carti. O pereche mai mare bate o pereche mai mica.( ex. 88vs 66)
88 va caştiga.

Doua perechi O pereche formata din oricare doua carti. ( 66 si KK). Regii şi trearii vor pierde în fata unui grup de carti format din Regi şi patrari.Asta se intampla deoarece cea de a doua pereche
(44) bate cealalta a doua pereche (33). Daca exista doi jucatori care sa aiba maini identice atunci a cincea carte din mana jucatorilor va face diferenta.

Trei de acelasi fel Trei carti de acelaşi fel, 8-8-8. Aceaşi regula se aplica aici ca şi în cazul perechilor (cea mai mare carte castiga). Trei carti de acelasi fel se mai numesc si "Trei bucati".

Chinta - Cinci carti succesive de orice culoare. 2-3-4-5-6, culoarea nu este importanta. Daca exista doua chinte, cea mai mare castiga.

Culoare - Cinci carti de aceaşi culoare. Culoarea îşi primeşte numele dupa cea mai mare carte pe care o contine. "Culoare de asi" este cea mai buna mana din categoria Culoare. Cu cat cea mai mare carte pe care o ai este mai mare cu atat mana este mai buna.

Full - Trei carti de acelaşi fel plus o pereche., de exemplu Rege-Rege-Rege-5-5. Numele ar fi "Full de regi peste cinciari". Pe de alta parte, 5-5-5-Rege-Rege ar fi numit "full de cinciari peste regi". In cazul in care sunt doi jucatori cu full, caştigatorul este cel care are cea mai mare carte cu ajutorul careia a format trei de acelasi fel. 10-10-10-2-3 ar bate 8-8-8-AS-AS. Perechea nu are mare importanta, cele trei carti de acelaşi fel îti hotarasc locul, iar în acest exemplu, 10 este evident mai mare decat 8. Cateodata "full" mai se numeste si "boat".

Patru de acelasi fel - Patru carti de acelasi fel, 4-4-4-4. Cea de a cincea carte nu este importanta iar în cazul in care doi jucatori au patru de acelasi fel, cea mai mare carte ca rang castiga.

Royala mica - Cinci carti succesive şi de aceeasi culoare. ( de exemplu : 4-5-6-7-8 de trefla)

Chinta royala - Aceasta mana este cea mai mare dintre royale. 10-J-Q-K-A toate de aceeasi culoare.

1 răspuns:
| gabyrulles22 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un coleg/prieten/vecin care stie sa joace...