| Lynna a întrebat:

Prietena mea cea mai buna mi-a zis ca vrea sa fie politista si de asta ar vrea sa dea la liceul militar ( noi suntem in clasa a 8-a). Iar dupa ce termina liceul militar vrea sa dea la academia de politie. Eu stiam ca nu trebuie sa faca neaparat liceul militar ca sa intre la academia de politie. Cine ma lamureste si pe mine cum sta treaba? funda+vot garantat.

2 răspunsuri:
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Ei bine, sunt mai multe de explicat aici.
In primul rand, pentru a merge la Academia de Politie, nu este obligatoriu si un liceu militar. Atunci cand te inscrii la acea academie, ai nevoie de o medie si sa iei probele care se sustin in perioada de admitere. Deci, daca vrea academie, se poate si fara liceu militar :p.
Partea a 2-a este. ca, pentru a fi o simpla politista poate face doar liceul militar. Face 4 ani de liceu + armata (cateva luni), si apoi poate fi politista. Insa, daca vrea un grad mai mare (nu un simplu politist care merge pe strazi sa mentina liniste si mai stiu eu ce thinking ) trebuie sa faca o academie.

Sper ca te-am lamurit! happy

| criisz a răspuns:

Nu, nu trebuie sa faca neaparat liceul militar. Ci, sa promoveze probele care se sustin in perioada de admitere. dar pentru a fi politista este suficient sa faca liceul militar...