| andreeaiulianaaaaa a întrebat:

Pot da la orice liceu si apoi cand termin liceul sa intru la academia de politie?
E neaparat sa dai la liceul militar? sau la orice liceu ca dupa sa urmez o academie de politie

Răspuns Câştigător
| armygirl a răspuns:

Dacă vrei la academia de poliție nu poți merge sub nici o formă la liceul militar, decât dacă vrei să plătești taxa de școlarizare pe cei 4 ani de liceu.

Răspunsul este simplu. Liceul militar are drept beneficiar MApN-ul, care te obligă să urmezi una dintre academiile militare, școli de maiștri militari sau Universitatea de Apărare. În schimb, la Academia de Poliție merg cei din civilie, iar beneficiarul este MAI-ul; și într-adevăr se recomandă un profil uman de la orice liceu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru armygirl):

Ce de prostii poti debita!
Taxa de scolarizare se plateste doar la liceele private, nu la cele de stat. Si dupa liceul militar nu esti obligat sa faci o alta scoala militara!

| armygirl a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cred că nu te afli în cunoștință de cauză!
Cei care urmează liceul militar iar după aleg să meargă la o facultate de stat TREBUIE să plătească taxa de școlarizare pe cei 4 ani de liceu. Te rog să te documentezi înainte.winking

Și normal că nu ești obligat dacă ai destui bani își îți permiți pierderile materialewinking

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti intra la Academia de Politie indiferent de profilul liceului absolvit, totul este sa indeplinesti conditiile si sa reusesti la admitere.
Este bine, totusi, sa urmezi un profil uman (filologie sau stiinte sociale), te va ajuta putin la admitere.

| Nirvanaaa a răspuns:

Daca vrei politie nu da la militar.Te poti pregati pentru proba fizica tu singur ca nu e imposibil de trecut.Mergi pe filo.

| Demidol a răspuns:

Poti sa urmezi orice liceu. Dar trebuie sa fii bine pregatit la ce se cere la academie. Plus conditia fizica.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna ziua. Liceul nu este relevant la Admitere. Puteti urma un liceu teoretic si apoi sa aplicati pentru Academia de Politie.
Articolul urmator va va ajuta:
https://www.academiadepolitie.com/......-a600.html