| MidnightSun a întrebat:

Trebuie sa invat sa vorbesc cu accent moldovenesc pentru o sceneta la scoala si eu sunt din Bucuresti. Ce pot face?

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ci vrai, ci sî li şeri, mai mult nu ştiu, pi onoarea mea daca ti mint. Nu stiu nica, nimicuţa şî mai ghine ţi-oi da cîtiva adrese :
Dupa cum observi in loc de ce - este ci
in loc de să - sî
in loc de ce - şe
in loc de pe - pi
in loc de te - ti
Se foloseste accentuarea, in unele cazuri - vezi nimic (nica, nimicuţa)
In loc de bine - ghine
Ai aici si exemplul cantat (moldovenesc)
http://www.youtube.com/watch?v=B07Nz8oZZ80
sa nu crezi insa ca moldovenii vorbesc ca cea de mai jos... Iti dau link-ul doar de amuzament:
http://www.220.ro/funny/Ce-Draku-Spune/WmrcjWBrhZ/
Imi cer scuze tuturor moldovenilor de pe site si precizez ca acum incerc sa imi aduc aminte ce am invatat la dialectologie, la facultate.
Vezi cate ceva despre caracteristicile dialectale aici
http://ro.wikipedia.org/wiki/Graiul_moldovenesc

| xl0llip0px a răspuns:

Simplu happy in unele cazuti pui in loc de litera i litera î tot in unele cazuri in loc de litera e pui i si tooot in unele cazuri in loc de ă pui î tongue cum ar fi: Şî uiti cî am fost pi la magazin şî nicî bun n-am găsît. (traducere: si uite ca am fost pe la magazin si nimic bun n-am gasit) vorbesti cum se spune taraneste happy

| Doddel a răspuns:

Dai pe youtube la Reportaj Vasluian rolling on the floor.
Bafta moldovene.

| r4uL a răspuns:

Salut. happy Sunt Raul si incerc sa te ajut. Pai incearca si tu sa forbesti mai pitigaiat si savorbesti ceva de genu ( dau un exemplu o propozitie ) : asi vre sa ti ajut cu ecshentu' sh sper sa iti fiu di ajutor. laughing mult succes la sceneta

| upgrade a răspuns:

Ai gasesti niste "reguli" de pronuntie si vezi niste cantece moldovenesti : http://ro.wikipedia.org/wiki/Graiul_moldovenesc
Mult noroc!

| P3troS a răspuns:

Iti spun eu un mic secret, accentul moldovenesc se difera de cel roman cu balbait.Trebuie intr-un fel sa vorbesti parca iti sar literele din gura.Bafta la sceneta!

| Dizzi a răspuns:

Repeta cate o secventa de multe ori cu accent moldovenesc.si asa o si memorezihappy

| Ralucutzzza a răspuns:

Incearca sa gasesti pe yotube moldoveni si sa fii atenta la accente, astfel vei reusi, sau incearca sa te documentezi despre cum vorbesc ei in general. Baftî la vorbit moldovineşti ăi!

| alice_2151 a răspuns:

Incearca sa te uiti la filme cu moldoveni si sa prinzi accentul. In rest repeta mult! Bafta!