| Deniisze a întrebat:

Bună tuturor!
Vreau să îmi răspundeţi şi mie sincer la următoarele întrebări...
Fac un studiu, nimic mai mult!
Nu este pentru şcoală sau altele, este pur şi simplu pentru mine.
1) Daţi-mi câteva exemple de pedepse aplicate copiilor pe care le consideraţi a fi drepte.
2)Daţi-mi câteva exemple de pedepse aplicate copiilor pe care le consideraţi a fi nedrepte.
3)Care credeţi că ar fi consecinţele psihologice ale aplicării lor în ambele cazuri? Sunt diferite sau se aseamănă?
4)Cum credeţi că ar trebui stabilite relaţiile adulţi-copii pentru a se diminua numărul pedepselor? Credeţi că pedepsele ar putea dispărea?
5)Atunci când veţi fi părinţi vă veţi pedepsi copiii(sau dacă sunteţi părinţi)? În ce cazuri şi cum?
DOAR CURIOZITATE, nimic în plus.
Mulţumesc de răspunsuri. Aceste vor fi apreciate cu voturi şi de ce nu şi fundă unui răspuns cât mai bun.

Răspuns Câştigător
| ღAncaღ a răspuns:

1) palmuit la fundutezlaughing, fara tv, fara pc, fara telefon, exercitzi in plus la mate etc.
2) sa nu vb cu prietenii, sa nu iesi pe afara (oras, la un suc, plimbare prin parc)
3)consecintele ar fi frica, tulburari (pentru. bataie) furie (pentru. calc, tel si alte chestii) etc.
4)Ascultarea reciproca, intelegere reciproca, distractie
5)cand voi fi parinte, voi avea grija ca sas ma inteleg cu copilul meu prietenos, dar il voi pedepsi uneori pentru. o fapta rea, ca apoi daca o/il rasfat prea mult fara pedeapsa, o sa se inteve asa; (nu sunt sigura, cand voi fi parinte voi afla sigur)

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TheHunter38 a răspuns:

1)bataia cu bata de baseball.rolling on the floor, sa nu se maiu joace la pc, sau la tv,.
2)Pedepsirea pentru ceva ce nu sunt sigur ca copii au facut-o.
3)Eu zic ca daca bati copilu, copilu o sa incerce metode prin care sa scape de pedeapsa.
4)Relatie sa se asemene cu una de prietenie.
5)O sa gasesc eu o solutie,. Cine nu are copii, nu poate da un raspuns clar.