| crιѕтyɴɴα a întrebat:

Vecinii mei imi sar gardul tot timpul...am lasat niste semne adica niste ate peste tot si le-am gasit rupte. Fura de prin curte, injura de mine etc.Dar nu ma pot duce la politie pentru ca nu am dovezi. Ce "sisteme" de alarma pot face? Ce chestii care "dor" pot pune prin curte? Dar nu cumparate sunt prea scumpe.Sau alte solutii! Va rog din suflet...au copiat si cheia de la magazie si imi intra in ea.

13 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Stai intre-o seara treaz/a si filmeaza-i.

| Mădă0611 a răspuns:

Ia-ţi un câine, Pitbull sau Rottweiler, dacă îi mănâncă de tot, asta este, proprietate privată. Dai un ban, dar stai în faţă big grin
Sau, deşi e toamnă şi lumea se încalţă, pune sârmă ghimpată unde aterizează ei. Poţi dizolva nişte pastile laxative sau somnifere în nişte borcane, dacă îţi fură de pe acolo, otravă e chiar de tot. laughing
Sunt ţigani?

| neutrino a răspuns:

Securitate fara cheltuieli nu se poate. Cea mai ieftina si eficienta metoda: stai de paza pana ii prinzi.

Răspuns utilizator avertizat
| FrumoasaTa a răspuns:

Am mai vazut oameni d-astia dar chiar asa...In fiecare seara este la fel? Pe la ce ora apar ei? Pentru magazie iti propun sa-ti schimbi lacata.Dr in rest, pe la ora la care apar, ascundete dupa un pom si fii cu ochii in 4. Poti lua telefonul si sa-i filmezi sau daca sunt mai multi atunci ia o fringhie si stai la pinda.cind vor intra in magazie fa-le o capkana.Fa-le piedica in asa fel ca sa cada.Inchide-i in magazie si cheama politia.Ce-a mai eficienta metoda

Răspuns utilizator avertizat
| FrumoasaTa a răspuns (pentru crιѕтyɴɴα):

Incearca sa te tii treaz/a pina pe la 11 si dupa stingi toate luminile si iesi afara.ca si cum tu ai dormi.Dar sa stai treaz.s-apoi cind vin filmeazai cu ceva sau cind copilul indrazneste sa ia ceva ia-l prin surprindere si prindel si asa vor veni si ceilalti dupa el

Răspuns utilizator avertizat
| lazarsergiu a răspuns:

Nici salcia nu-i ca pomul nici "vecinu' " nu-i ca omu'! laughing Sarma ghimpata, cea mai ieftina si cea mai utila in cazul tau. smug

| a1l3x a răspuns:

Pune sarma ghimpata pe gard si nu o sa mai sara sau daca ei umbla numai in magazie, leaga cateva fire electrice de clanta usi prin interior dar cablul sa fie lung sa iti ajunga pana in casa si cand vrei sa te duci pana in magazie scoti firul din priza. poate asa scapi de ei sau daca nu face cateva poze cand iti mai calca propietatea sau iti fura lucruri din curte si le duci la politie poate o sa te ajute ei

| gZv a răspuns:

1)Pioneze-ieftine si multe tongue
2)O arma-iti incalca proprietatea iar in lege scrie ca daca cineva iti incalca proprietatea ai voie sa-l impusti big grin
3)Daca vrei dovezi filmeaza-i de pe geam si du-te iarasi la politie
4)Un gard mai inalt cu spini
Bafta!