| Britney13 a întrebat:

Buna happy. Vreau sa rezolv o problema de logica, si nu stiu cum :-ss. Am trei vase de 8 l, 5 l si 3 l primul este plin cu apa iar celelante sunt goale. Cum pot afla un litru de apa utilizand cele 3 vase?
Rezolvare = Fundaa >:.
P.S Gizăăăz thanks again

Răspuns Câştigător
| agentul007 a răspuns:

O modalitate ar fi: versi pe cel de 8 in cel de 3. Apoi il versi pe cel de 3 in cel de 5. Ce a ramas in cel de 8 (5 l) versi iar in cel de 3 (mai raman 2 in cel de 8). Acum cei 3 l din cel de 3 ii versi in cel de 5 ( in care ai varsat mai inainte 3 l) deci nu vor intra decat 2 si iti mai ramane 1 l in cel de 3. Sper ca ai inteles.

5 răspunsuri:
| Capsunicax3 a răspuns:

Sorry.puppy dog eyes habar`n-am matematica.sad n`o inteleg.TT__TT si eram prima in clasa.:O id`u snooky.chocholate poate ma inveti matematicaa.rolling on the floor)

| onasis1961 a răspuns:

8--->5
5--->3 raman in--->8-3 in 5-2 in 3-3

3--->8 se fac 6
Din 5 se pune in 3
din 8 se pune in 5
In 8 va ramane 1

| Geo_Georgiana_1997 a răspuns:

Deci fii atent e cam ciudat nu stiu sigur daca e asa rezolvarea dar uite cum este de rezolvat nu stiu cum sa iti explic dar sper sa iti dai seama
Iar cand vezi raspunsul sa iti faci un desen cu cele 3 vase ca sa iti dai seama mai repede si sa le notezi
vasul de 8l=a
vasul de 5l=b
vasul de 3l=c
a b c
1) 8 0 0
2) 0 5 3
3) 5 0 3
4) 5 3 0
5) 2 3 3
6) 2 5 1
daca trebuia rezolvat intr-un anumit mod imi pare rau dar te ajut cum pot

| adel00 a răspuns:

Il umpli pe cel de 3l si il torni in ala de 5.Il mai umpli o data pe cel de 3 si iarasi il tosni in 5 ( unde mai puteai sa torni doar 2 l dupa primul schimb), astfel iti ramne 1l in vasul de 3l.Nu stiu de ce ti-a mai dat si vasul de 8l...thinking sper ca te-am ajutathappy

| RubyBRB a răspuns:

Versi pe cel de 8 in cel de 3. Apoi il versi pe cel de 3 in cel de 5. Ce a ramas in cel de 8 (5 l) versi iar in cel de 3 (mai raman 2 in cel de 8). Acum cei 3 l din cel de 3 ii versi in cel de 5 ( in care ai varsat mai inainte 3 l) deci nu vor intra decat 2 si iti mai ramane 1 l in cel de 3.