| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Este adevarat ca whatsapp-ul genereaza costuri in strainatate chiar daca wifi-ul de la hotel este gratuit?

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu. Dacă folosesti internetul rețelei de telefonie in afara de locuință, hotel etc, Whatsapp-ul costă și nu e musai că ești în străinătate, oriunde te-ai afla. Dacă folosești internetul de la locația cu pricina nu costa nimic.

| 21Ratio a răspuns (pentru MihaelaDart):

Multumesc tare mult!

| RAY a răspuns:

Nu,mit

| 21Ratio a răspuns (pentru RAY):

Multumesc mult de tot!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e adevarat, plus ca in UE nu mai exista roaming si nu se mai fac costuri suplimentare

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Din pacate roamingul a revenit, a fost fara costuri cateva zile si au vazut ca nu e rentabil l-au activat in toata Europa iar, desi de data asta la preturi mult mai mici fata de cum era inainte. La internet este ceva este 0, 0030 euro centi per 1 mb ceva de genul mi-a dat exemplu. Mi s-a spus nu numai cand am fost in Romania un operator de telefonie mobila, cat si aici in Germania confirmandu-se acelasi lucru.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Este lege in cadrul Uniunii europene care a intrat in vigoare pe 15 iunie, nu face nimeni nimic de capul lui sa activeze si sa dezactiveze cand vrea.

Vino cu niste articole concrete la ceea ce zici, din presa, din legislatie

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Mie mi s-a spus din gura, nu din articole, de la operatorii de telefonie mobila. Poti intreba si tu la randul tau si te poti lamuri. Folosesc doua sim-uri, unul romanesc si unul nemtesc. Internet activat din Romania la Digi si in Germania nu l-am putut deschide venind cu un mesaj ca voi fi taxata pe roaming, asa ca nici nu am mai fost curioasa, nu vreau sa incarc factura de abonament al parintilor. M-am limitat doar cu internetul pe care il am pe sim-ul nemtesc.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Vorbim de operatori de telefonie seriosi nu digi... care nici nu a pus in aplicare directiva euro
Mesajul cu roaming ul vine, asta nu inseamna ca tarifele nu sunt la fel ca cele nationale si nu inseamna ca nu poti folosi optiunile din abonament. Chiar acum sunt in roaming, iti scriu de pe 4g si nu fac niciun cost suplimentar la Orange

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Atunci lamureste-ma, te rog, cat am fost in concediu in Romania, am folosit cand si cand sim-ul nemtesc, creditul meu s-a dus mai repejor pe cat era normal, atunci cand sunam spre Germania!? Nu ma lungeam la ore de convirbiri, ca nu sunt genul de a ma lungi la vorba. Pe sim-ul nemtesc sunt la Tchibo-O2, o companie destul de cunoscuta cat si pentru telefonia mobila.

| Adiadictie a răspuns:

Nu!

| Pabibabum09 a răspuns:

Nu este adevarat. Daca ai wi-fi liber si esti in incinta, nu-i nicio problema. Sper ca te-am ajutat! happy