| archenemy a întrebat:

Buna ziua. Stie cineva de unde provin numele liniilor de autobuz CT Bus? Adica de ce s-a pus numele la o linie 2-43, 101M, etc?

2 răspunsuri:
| gabby78 a răspuns:

Liniile mai vechi au, de obicei, nume mai simple, cum ar fi linia 1 sau linia 2. Liniile mai noi au, de obicei, nume mai complexe, care includ informații suplimentare, cum ar fi numărul stațiilor sau destinația finală. De exemplu, linia 101M este numită după Medeea, o zonă rezidențială din Constanța.

| gabby78 a răspuns:

101M: Numele provine de la destinația finală a traseului, Medeea.
102N: Numele provine de la numărul de stații ale traseului, 102.
100M: Numele provine de la faptul că traseul este o variantă a liniei 101M.