| Ionela_6633 a întrebat:

Bunaaa din nou! scuzati-ma de intrebari dar o sa am in curand un test initial la biologie si am nevoie de mare ajutor am cateva intrebari la care nu stiu sa raspund daca ma puteti ajuta voi ramane datoare la voi si va voi da fundalove struck intrebarile sun.Componenta celulei vegetale delimitată de un perete celulozic se numeste:
a) citoplasmă
b) cloroplast
c) membrană
d) nucleu
Pentru observarea celulei vegetale se poate realiza un preparat proaspăt. Dintre materialele
necesare realizării unui asfel de preparat pot face parte:
a) foiŃe de staniol
b) grăuncioare de amidon
c) lame si lamele de sticlă
d) un amestec de zahăr si apă.
Va rog din suflet ajutati-ma!sad

Răspuns Câştigător
| PapushaDeCristaL a răspuns:

La prima intrebare-B-cloroplast
Si la a doua intrebare-C-lame si lamele de sticla

astea le stiu de anul trecut de la biologie:*