| CiicxuBăă a întrebat:

Ma puteti ajuta pentru testul de biologie de azi? Deci nu mai stiu nimic sad Frunza sau tulpina are din loc in loc noduri? Cine contine membrionul? Ce se poate grupa la unele plante in inflorescente? Muschii sunt plante superioare cu flori? Trandafirul este un arbust? Pentru observarea celulei vegetale se poate realiza un preparat proaspat. Dintre materialele nnecesare realizarii unui astfel de preparat pot face parte : foite de staniol, grauncioare de amidon, lame si lamele de sticla, un amestec de zahar so apa. a)Descrieti, in maxim 3 fraze, un experiment prin care se poate evidentia functia de absorbtie a plantei. b) Formulati o concluzie in legatura cu rezultatele unui asemenea experiment. c) Exprimati un punct de vedere in legatura cu reducerea suprafetelor terestre acoperite de plante. d) Explicati motivul epntru care nu e bine sa dormim intr. o camera cu multe plante decorative.

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Hai ca ai tupeu!
si tu ce mai faci?
fituici?

| CiicxuBăă explică:

Dragutilor, asta e doar un model de test de fituici? si nici nu am de unde sa invat, caietele de anul trecut nu le mai am, si profu ala dus ne.a zis ieri ca dam azi testul.winking

| Cristina13_9243 a răspuns:

Tu vrei sa-ti facem tie testul? daca le invatai la timp acum decat le repetai