| FrunctoNic a întrebat:

Care dintre urmatoarele sporturi e mai bun la: Autoaparare; corp la corp; si care e mai complex: Judo; Lupte Greco-Romane Karate.Va rog sa scrieti asa: Autoaparare: blabla Corp la corp: bla bla Mai complex: blabla. Va rog sa raspundeti doar daca stiti.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar judo si sa spun si de ce.
Karatele sunt un sport de rahat si toate loviturile alea acumulate la cap in timp o sa-ti faca creierul zob.
Luptele greco-romane sunt COPY PASTE la judo doar ca intr-o varianta cu mult mai proasta in care nu se foloseste kimono si nu ai cum sa faci o priza calumea aici totul se bazeaza pe forta si impins.
Judo se bazeaza pe tehnica,flexibilitate,rapiditate si debea apoi forta.
In judo poti castiga prin :
proiectarea adversarului de fiecare data pe spate prin anumite procedee, si aici se dezvolta tehnica, pentru ca nu o sa incerci doar un procedeu pana cade o sa le combini sau o sa treci de la unul la altul.
- prin strangulari si luxari, si nu, nu iti rupe mana si nu, nu te strange de gat pana morilaughing tu trebuie sa te chinui sa rupi priza adversarului, in caz ca nu reusesti nu e nici o problema pur si simplu bati cu mana de vreo 3, 4 ori pe saltea si adversarul tau castiga
- prin fixare, daca adversarul nu a dus un procedeu pana la capat si a-ti trecut la lupta la sol trebuie sa il fixezi, in caz ca esti intr-o fixare trebuie sa te intorci pe burta sau sa prinzi piciorul adversarului si astfel nu vei pierde.
Multi spun ca vai te arunca si te lovesti, ei bine e saltea nu e ciment si practic nu ai cum sa te lovesti.Nici nu se poate compara o proiectare pe o saltea(si aici nu e nici urma nici pic si nici nimic de durere) cu un sut sau un genunchi luat in gura la karate.

| Petrust a răspuns:

Si la una si la alta Combat Sambo.

Întrebări recente