| cristi a întrebat:

Care este cea mai tare inventie romaneasca, brevetata sau nu?

Răspuns Câştigător
| Dl.Inginer a răspuns:

Frauda electronica, adica ciordeala de pe net-au inventat-o romaniilaughing

16 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Naiul-instrument muzical
Avionul -inventie romaneasca(Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Henry Coanda-pionerii zborului).
Baseball-ul-se trage din oina romaneasca.
Mamaliga si sarmalele-mancare traditionala (romaneasca)

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua:
1. o meserie tipic romaneasca: FOCHIST LA SOARE
2. o activitate nationala: DATU CU PAREREA

lolita
| lolita a răspuns:

Taiatul frunzei la caini big grin

| selef a răspuns:

Motorul cu reactie.Henri Coandă.

| joy a răspuns:

Manelelelaughing fara numar, fara numar!

regis
| regis a răspuns:

@anna - trebuie sa te dezamagesc, avionul nu este inventie romaneasca, chiar daca Henri Coanda a construit primul avion cu reactie iar Vuia primul avion autopropulsat. Originile naiului nu s-au stabilit inca, chiar daca legenda spune ca a fost inventat de un zeu grec (imi scapa acum numele); citisem undeva ca au fost gasite naiuri aproape identice si aproximativ la fel de vechi in toata lumea. Mamaliga nu stiu cat este de traditional-romaneasca, avand in vedere ca porumbul se cultiva in Romania doar de vreo 300 de ani.
@selef - Coanda nu a inventat motorul cu reactie, ci doar avionul propulsat de acest motor.
Sunt mai multe inventii romanesti care au avut influente majore, mi-e greu sa aleg una singura. As alege insa dintre inventatori pe Henri Coanda, pentru avionul cu reactie si tunul fara recul, dar si pentru doua inventii mai putin cunoscute, bazate pe efectul care ii poarta numele - aerodina lenticulara si proiectul aerotub expres. Cea mai raspandita inventie romaneasca cred ca este stiloul.

| dulcika a răspuns:

Furatul e cea mai mare si intalnita inventie a romanului laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresiti cu totii, este vorba de dl.Hincu, cel care prezice cutremurele la tv. El Hincu si numai el este cea mai mare inventie romaneasca rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar pe locul 2 este 0TV, televiziunea de buzunar rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara asta frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Compresibilitatea lichidelor, descoperita de Gogu Constantinescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insulina, de catre cel de pe a carui statuie i-a fost sters numele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedeapsa legionara, conform careia executantii isi asumau responsabilitatea si acceptau cu mandrie pedeapsa societatii, spre deosebire de kamikaze japonezi sau musulmani, care se sinucid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu e publicata

| rady a răspuns:

Motorul cu reactie.brevetat,dar nu la noi in tara!