| adrianhasde a întrebat:

Care este cel mai mare oras din Romania ca suprafata de teren?(Sa nu fie comuna, doar oras)Dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
| anachida a răspuns:

Gura Humorului!

49 răspunsuri:
| jonraion a răspuns:

Sigur ai cel mai mare oras din lume ca antindere este uricani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iasi, suprafata totala a orasului este de 808kmp, Bucuresti avand doar 228kmp. Insa nu sunt sigur ca este cel mai mare cu 808kmp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cugir ...Cugirui baza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Borsa. Are o suprafata de 474, 82 km patrati. Stiti altul mai mare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timisoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poiana maruluiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uricani normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uricani jud hunedoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orasul Uricani

| Pojar_Genoveva_1959 a răspuns:

Care este cel mai mare oras din Romania ca suprafata?

| allexandraaaaa a răspuns:

Brasov@Brasov si iar Brasov! Ca suprafata. Bucuresti are 228, 00 kmp si Brasov are 267, 32 kmp.

| The0nly a răspuns:

Uricani (maghiară: Urikány sau Hobicaurikány) este un oraș situat în regiunea Valea Jiului, în sudul județului Hunedoara, România. Are o populație de 8, 618 de locuitori.[1]

Acest oraș a fost creat pe baza existenței cărbunelui în zonă. Înainte de Revoluția din 1989 a fost un oraș practic monoindustrial. Situarea sa intr-o zonă naturală deosebit de atractivă, îi conferă un rol de interes turistic sporit. Orasul Uricani, este situate in partea de sud-vest a Depresiunii Petrosani, la poalele muntelui Retezat, pe Jiul de Vest, la altitudinea de 650-725 de metrii, fiind cel mai lung oras din Romania. Coordonate geografice : meridianul 23 si 25’ longitudine estica si paralela 45 si 45’ latitudine nordica, fata de meridianul Greenwitch si face parte din cadrul Carpatilor Meridionali, denumita Presiunea tectanoeroziva « valea Jiului » sau « Petrosani » Localitatea este dominata de culmile muntoase Retezat si Valcan, cu o deschidere larga spre est si tot mai ingusta, spre vest. Orasul Uricani se afla la 29km de Petrosanisi 125 km de localitatea Deva, resedinta judetului Hunedoara, accesul spre Uricani fiind facut prin intermediul drumului national 66A, la care se lucreaza in vederea facerii legaturii cu statiunea Herculane. Uricaniul este poarta de intrare in Parcul National Retezat, o bijuterie a naturii, cu un relief salbatic, ce ofera privirii imagini inegalabile, creste cu custuri dantelate si multe caldari glaciare. Retezatul are peste 20 de varfuri si peste 2000 de metrii altitudine, cel mai inalt fiind Peleaga, 2509m. Aici se intalnesc peste 80 de lacuri glaciare, cel mai mare din tara fiind lacul Bucura. De asemenea putem intalnii aspecte peisagistice diferite, zone carstice cu multe pesteri, abrupturi, chei, cascade, avene, forme glaciare, puncte de belvedere, etc.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Uricani
Sau mai simplu intreaba profa de geografie

| Mkarina a răspuns:

Cugir, jud Alba, este cel mai mare oras ca si suprafata are 354, 1 ...cine a zis ca Gura Humorului are 609 de fapt a gresit are 60, 9... da`ti un search pe google si informati`va happy

| Crina_Mihaela_Talos_1980 a răspuns:

Hai să fim serioși, vă închideți gura toți după ce auziți asta o comuna e de patru ori cât Bucureștiul și Sighetu îi mai mare ca Barcelona! Bucureștiul e cel mai mare oraș din România, pe internet scrie totul cu susul în jos, cu o suprafață de 1 228 km2
nu 228 km2! Totul a fost greșit. Nu vă luați după internet! Scrieți pe net lista oraselor din Romania dupa suprafata și o sa va dea corect, cum îi la populatie îi și la suprafata. Logic nu ar încăpea aproape 20000 de locuitori pe 228 km2, dar pe 1228km2 DA!

| Crina_Mihaela_Talos_1980 a răspuns:

Hai să fim serioși, vă închideți gura toți după ce auziți asta o comuna e de patru ori cât Bucureștiul și Sighetu îi mai mare ca Barcelona! Bucureștiul e cel mai mare oraș din România, pe internet scrie totul cu susul în jos, cu o suprafață de 1 228 km2
nu 228 km2! Totul a fost greșit. Nu vă luați după internet! Scrieți pe net lista oraselor din Romania dupa suprafata și o sa va dea corect, cum îi la populatie îi și la suprafata. Logic nu ar încăpea aproape 20000 de locuitori pe 228 km2, dar pe 1228km2 DA! Nu pot să cred că ați crezut ce scrie pe net!

| Ana-Maria_Maftei_1991 a răspuns:

Petrila cu o suprafata de 208, 7 kmp

| Ciobotaru_Remus_1977 a răspuns:

Aeau cred ca Bucurestiul este cel, ai mare oras ca suprafata din tara.