| Iubareatzaa2011 a întrebat:

Care este criteriul de divizibilitate cu 36?

Răspuns Câştigător
| paulsefuteinbazadedate a răspuns:

Se imparte la numerele ale caror cifre adunate dau 3 sau un multiplu de 3. Ex: 12, 18. 36 se divide cu 1, 2, 3,4,6,9,12,18,36

8 răspunsuri:
| TeodoraMaria98 a răspuns:

1,2,3,4,9,13 si 36
Funda te rog

| BlackScribble a răspuns:

Din cate stiu eu nu exista un criteriu anume la numarul 36.
Dar 36 e divizibil cu 1, 2, 3,36 si... mai cauta tu ca eu nu am chef laughing
Nu astept fundita fiindca nu ma pricep la matematicawinking

| claudiabenko a răspuns:

Nu exista un criteriu in sine la divizibilitatea cu 36, insa este compus si ar trebiu sa arati ca ete divizibil cu 6, apoi catul la impartire ca este din nou divizibil cu 6.

| silviulian a răspuns:

Un numar este divizibil la 36 daca suma numerelor este divizibila cu 9(3x3; si NU doar cu 3) iar ultimele 2 numere sint divizibile cu 4 (2x2; si NU doar ultimul numar cu 2).

| Gabzz_Gabi_1995 a răspuns:

Sry paulsefuteinbazadedate da nu e asa. contraexemplu: 2022. Suma cifrelor nr. 2022 este 6, care e multiplu de 3, dar totusi 2022 nu se divide cu 36!
Eu momentan nu am gasit nici un criteriu... mai caut si o sa-ti zic daca gasesc ceva.

| nightforever7 a răspuns:

Cauta si tu pe Google

| silviulian a răspuns (pentru nightforever7):

36=2x2x3x3
Un numar este divizibil la 36 daca suma numerelor este divizibila cu 9(3x3; si NU doar cu 3) iar ultimele 2 numere sint divizibile cu 4 (2x2; si NU doar ultimul numar cu 2).

| Anemona_Goia_1994 a răspuns:

Se împarte la numere ale caror cifre adunate cu 3 sau un multiplu de 3:3, 6,9...
Şi 36 se divide cu: 1, 2, 3, 4, 6,9,12,18,36.