| мιcυтѕαααα a întrebat:

Care este diferenta dintre "I have" si "I have got"? Eu stiam ca ambele forme inseamna "eu am". Este adevarat sau au intelesuri diferite? Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noroc ca am terminat LMA, ca altfel nu te lamurea nimeni.
Deci, "I have" este present simple, ceea ce inseamna ca se foloseste cu o actiune prezenta, posibil repetata, se refera la momentul de fata.
"I have got/I've got" este la present perfect simple, adica se foloseste cand nu stii exact momentul actiunii, de exemplu: I have already got a new car. (Mi-am luat deja o noua masina) - nu se specifica: cand, cum. Acest timp are niste prepozitii specifice: already, yet, ever, never, for, since, etc.

3 răspunsuri:
| dexter7 a răspuns:

Eu sti ca "i have" in seamna eu am si se foloseste ca exemplu: i have a dog= eu am un caine. Iar "i have got" care practic inseamna acelasi lucru dar se foloseste ca exemplu: i have got a dog= eu am primit un caine.

| MrSonnyist a răspuns:

I have=Eu am
i have got=Eu am avut

Tradus direct.Dar depinde si de context.

| radioparty a răspuns:

I have = eu am, pe cand
I have GOT = eu detin...
I have se foloseste mai mult pentru trecut ( de ex i have been at the store ), pe cand i have got se foloseste la ceva ce detii inclusiv in momentul vorbirii ( i have got 2 cars, 1 dog and aids ).
Dupa cum ti-au spus si ceilalti, tine foarte mult de contextul in care este folosit. In engleza-americana care este una mult mai simplificata, nu se mai pune de fiecare data "got-ul"... De aici apar si confuziile - la scoala invatam engleza britanica, si in filme vedem versiunea americana a limbii engleze.
Sper ca ti-am fost de folos! happy