| Lighto a întrebat:

Care e diferenta intre I arrived si I have arrived? Adica nu inseamna acelasi lucru. prin ce se deosebesc aceste 2 timpuri.? Dau funda

Răspuns Câştigător
| LoveToHate a răspuns:

I arrived-Past Simple(trecutul simplu)
I arrived yesterday.Am sosit ieri.
Actiunea s-a petrecut in trecut,nu mai poti sosi din nou, pentu ca ai sosit, rezultatul este vizibil in prezent.
I have arrived-Present Perfect Simple
O actiune care a inceput in trecut, inca continua in prezent.
I have arrived, yet.Am sosit deja.
I haven't written, yet.Nu am scris inca.(eu inca scriu)
I have ate.Am mancat.(inca mananc)

7 răspunsuri:
| ParadiseCaroline a răspuns:

I arrived = am ajuns (se refera la un timp trecut)
i have arrived=tocmai ce am ajuns sau am ajuns(cand vrea sa zica ceva de genu am ajuns la ora cutare ).

| MrKez a răspuns:

I arrived in locuri mici, si I have arrived se refera la locuri mari, de exemplu I have arrived in city. I arrived in your house.

| RisiKo a răspuns:

Pai i arrived inseamna am plecat iar i have arrived inseamna am fot plecat. sper ca team convins.

| LoveToHate a răspuns (pentru RisiKo):

Arrive inseamna a ajunge.

| CryChristiAN a răspuns (pentru LoveToHate):

Inseamna a sosi happy.

| LoveToHate a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pai,si a ajunge nu e sinonim cu a sosi?

| CryChristiAN a răspuns (pentru LoveToHate):

Da este. Scuze am crezut ca era alt verb... n-am vazut ca era a ajunge, mi s-a parut ca scrie ''a duce''.