| AutumnDay a întrebat:

Care este diferenta dintre trenurile Regio si cele Interregio? Cele Regio sunt cele vechi, Interregio sunt sageata albastra?

4 răspunsuri:
| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Trenurile Regio merg mai încet decât cele InterRegio, care merg mai repede și opresc doar la stațiile principale.
De obicei cele Regio asigură transportul pentru arii geografice mai restrânse, deplasându-se cu circa 35 km la oră și costă mai puțin decât cele InterRegio.
Cele InterRegio merg ceva mai repede, circa 45 km la oră.

| nirocino a răspuns:

Trenurile Regio sunt fostele trenuri "Personale" iar Interregio sunt fostele trenuri "Accelerat" si "Rapid".

| minrest a răspuns:

In plus fata de ce s-a zis deja, biletul de tren Regio este mai ieftin.

| AutumnDay explică:

Multumesc tuturor! Mai am totusi o nelamurire: cele InterRegio sunt toate trenuri noi sau si noi si vechi? Nu am idee cum le-as putea deosebi la prima vedere. Stiu ca ai numarul trenului trecut pe bilet si le pot gasi asa, dar daca stiu daca sunt mai noi sau din cele vechi mi-ar fi mai usor sa stiu din prima ce tip de tren sa caut cu privirea.