| JosCenzura a întrebat:

Care este diferenta in Romania dintre anii 1980 si 2011? :]] thinking

3 răspunsuri:
| NIGhTmArE187 a răspuns:

In anii 80 toata lumea avea o slujba, macar ceausescu a construit o gramda.basescu ce mortii lui a facut? in ziua de azi de abia se mai face on bloc, si ala de proasta calitate, de cade la primul cutremur.blocurile facute de ceausescu si acum rezista.acum oameni cu facultate ajung in strada.in ziua de azi sunt numai copii cu fite in cap, cu aere de smecherie, atunci toti erau prieteni si nu erau jegurile care sunt astazi.in ziua de azi esti privit dupa marimea portofelului, daca nu ai bani si merzane esti un nimic in fata societatii.in anii 80 toti oamenii(in afara de politicieni) erau egali.in ziua de azi politetea este un defect si o slabiciune,trebuie sa fii o lepra,mai lepra decat altii ca se supravietuiesti.e ca o jungla acum, au ajuns oamenii sa isi dea in cap pentru o bancnota. legi de ***, coruptie si nedreptate.parca era mai bine in anii `80, chiar daca atunci statea lumea la coada pentru 1kg de carne, acum nu mai are cine sa stea la coada, cu salariile care sunt si cu scumpirile care nu se mai opresc.

| djandrei a răspuns:

Pai diferenta este doar la imbracaminte. in rest coruptia ii la fel poate mai mare si ceva aparate putin mai performante care au facut romanii dar nu toate ca majoritatea sunt duse din tarile vecine. in plus moda s-a schimbat enorm. asta este diferenta. aaa si modul de poloare mai ridicat decat in ani 80

| Annie2498 a răspuns:

Pai in '80 era presedinte Ceausescu, iar acum e Basesculaughing... Totusi atunci era cu mult mai bine. Acum Basescu nu ii instare sa plateasca datoriile tarii si trebuie sa scada salariile bugetarilor, dar politicienii au salarii de miliardelaughing. Cand era Ceausescu poate intru fel era mai rau. Dar in altfel era mult mai bine