| vasy1997 a întrebat:

Spuneti-mi repede un roman aparut dupa anii 1980 (am nevoie pentru bac). FUNDA!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Iată cîteva titluri care îmi sînt acum la îndemînă:
Petre Sălcudeanu - „Judecata de apoi"- Editura Militară- București, 1987
Grigore Zanc - „Careul de fugă" - ( vol.1 și 2) Editura „Dacia "- Cluj - 1985 și 1990.
C. Turturică - „ Filozof de închiriat" - Editura „Albatros" 1980.
C. Turturică - „ Tribunalul fiecărui individ" - Editura „Cartea Românească" - București, 1982.
C. Turturică - „Marele interogatoriu"- Editura „Cartea româneascâ" - București, 1984.
Francisc Păcurariu - „Tatuajele nu se lasă la garderobă"- Editura „Eminescu"- București, 1982
Francisc Păcurariu - „Geneza" - Editura „Dacia"- Cluj Napoca, 1983
George Arion - „Trucaj " - Editura „Albatros" - București, 1986
Vicențiu Donose - „Limpedele chip al dimineții"- Editura „Junimea", Iași, 1986
Nicolae Calomfirescu - „Octombrie" - Editura „Facla" - Timișoara, 1988.
Aurel Maria Baros -„Pămîntul ne rabdă pe toți"- Editura „Cartea românească" 1986
Ion Lazu -„Curtea interioară" - Editura „Albatros"- București, 1983
Mircea Constantinescu - „Au fost odată ca niciodată" - Editura„Cartea Românească"-București, 1987
Ion V. Strătescu - „Preavizul" - Editura„Cartea Românească"- București, 1984
Paul Georgescu - „Pontice" - Editura „Cartea Românească" - București, 1987
Alexandru George - „Caiet pentru..." - Editura „ Cartea Românească" - București, 1984
Grigore Cojan - „Zile fierbinți" - Editura „ Dacia" -Cluj Napoca, 1986
C. Turturică- „În casa asta toți trăgeau cu arma" (vol. 1 și 2) Editura „Militară" - București, 1985, 1987.
C. Turturică - „Cărăuși peste vămi" - Editura „Cartea Românească"- București, 1986

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ceea ce a e numerat WerAhAmun sînt re-editări ( la a nu știu cîta ediție) ale unor romane apărute între 1930 și 1980.
Singurul corect este cel al lui Mircea Cărtărescu.
În rest, chiar și la scriitori români, lista este de ordinul a cel puțin 2 - 3.000( din 1980 pînă în 2013).

| Okkultist a răspuns:

Dupa, adica imediat dupa sau cum? Este de exemplu un roman care l-am citit decurand: John Saul umbra, foarte frumos, te invata o lectie de viata, si personal mi-a schimbat modul de gandire. Sa mai evoluat putin. happy Sper ca te-am ajutat, + ca-l gasesti si online. John Saul- Umbra. Sau vrei un roman sa fi aparut IMEDIAT fupa anul 1980? xD happy

| vasy1997 explică (pentru Okkultist):

Un roman romanesc daca stiiwinking

| Okkultist a răspuns:

Maitreyi - Mircea Eliade
De ce iubim femeile - Mircea Cartarescu
Invitaie la vals - Mihail Drumes
Domnisoara Christina - Mircea Eliade
Nunta in cer - Mircea Eliade
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
Ion - Liviu Rebreanu
La Medeleni - Ionel Teodoreanu
Buna seara Melania - Rodica Ojog Brasoveanu
320 de Pisici Negre - Rodica Ojog Brasovean...
Ar mai fi, dar nu-mi vin acum in minte.
Sper ca te-am/v-am ajutat xD happy